Vánoční dekorace ze šišek

Vánoce, to je čas zdobení, dekorací, stromků a také symboliky. I šišky mají svůj typický význam v tradiční vánoční terminologii. A protože jsou stejně jako ovoce symbolem počátku nového života, využívají se ve vánočních dekoracích velmi hojně. Nejedná se o plody, nýbrž o zdřevnatělá květenství jehličnatých stromů.

119823-1100x618.jpg Celá galerie 38 Zdroj: archiv redakce

K aranžování dekorací ze šišek se využívají nejčastěji 4 druhy šišek. Jedná se o šišky smrku ztepilého (Picea abies), které mají dřevnatou až rustikálně hrubou texturu. Někdy bývají zaměňovány za jedlové, ty však nelze k aranžovacím účelům využít, neboť se v průběhu zralosti začnou rozpadat.

Dalším typem šišek využívaných při tvorbě vánočních aranží jsou šišky borovice černé (Pinus nigra). Šišky mají černohnědou barvu, na okrajích béžovou a je možné je také bělit. V aranžmá jsou vždy velmi působivé a vytvářejí velmi efektní doplňky.

Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie

 

nastenne-dekorace-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

Šišky z borovice vejmutovky (Pinus strobus) již nejsou tolik kompaktní, často bývají oblepeny pryskyřicí a jak se v aranžích v teple rozvinou, nádherně voní. Mají rovněž dřevnatou až rustikální strukturu a ve vánočních dekoracích dovedou vytvořit velmi zajímavý voňavý doplněk.

Snad nejkrásnější a také zcela jistě nejmohutnější jsou velmi dekorativní pevné a silně dřevnaté šišky borovice přímořské (Pinus pinaster). Hodí se na samostatné aranžmá, kdy mezi jednotlivé šupiny šišek můžeme vkládat a lepit například červená tuhá plodenství některých keřů.

Využívat se dají také šišky modřínové (Larix), neboť velmi často zůstávají pevně přisedlé na větvičkách i po opadu jehličí, a tak lze celé tyto větvičky zajímavým způsobem zakomponovat do aranží.

Vánoční dekorace- velká inspirativní fotogalerie

Šišky se velmi často se využívají také k máčení v loji a vytváření závěsných krmítek pro přezimující ptactvo.

Jako dekorační metoda při práci se šiškami se využívá buďto drátkování anebo lepení pomocí tavné lepicí pistole. Je důležité vědět, že i staré a zdánlivě suché šišky mohou měnit svůj tvar v závislosti na teplotě a vlhkosti okolního prostředí. V teplých místnostech tedy budou šišky plně rozevřené, ale pokud dekoraci ze šišek zvláště z těch borovicových umístíte ven, mohou se šišky výrazně smrsknout a dekorace může získat jiný vzhled.

Venkovní vánoční dekorace – ozdobte si dům!“ anebo „Dekorace na vánoční stůl“ to jsou názvy našich dalších článků, které vám jistě poskytnou také dostatek inspirace pro tvorbu vánočních dekorací, a to nejen ze šišek.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, furnituretrendzona.com, themagiconions.com

 

9.12.2013 12:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist