Vánoce se blíží aneb kdo je připraven, není překvapen!

S Vánocemi jsou spojené nejrůznější tradice, zvyky a obyčeje. Neodmyslitelně k nim kromě dárků, patří i zdobení vánočního stromku, slavnostní stolování, příprava svátečních dekorací, výroba adventního věnce a také pečení vánočního cukroví.
Původní náboženský význam Vánoc se v současnosti vytrácí, a tak se náš předvánoční čas doslova smrskává na úklid, honičku za pořízením dárků a víkendové pečení cukroví.

110812-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: archiv redakce

Příprava sladkostí je již dlouhá léta tradiční součástí Vánoc, ale není žádná ostuda, pokud si necháte cukroví napéct. Všichni nemůžeme být odborníky na všechno, a jestliže nám je právě tato disciplína naprosto cizí, proč se do ní nutit a plýtvat drahocenný čas s nejistým výsledkem.

A pro ty z vás, kteří nebo spíše které, se pečení nevzdáváte za žádných okolností, jen připomínáme, že je potřeba začít nejpozději 3 týdny před Štědrým dnem. To je správná doba na to, aby bylo cukroví na tento den připraveno odleželé a tím pádem i nejchutnější. Tři neděle před svátky začínáme s pečením perníčků, zázvorek, vanilkových rohlíčků, medvědích tlapek a kokosového cukroví. O týden kratší doba na rozležení vyhovuje cukroví pečenému ze světlého a tmavého lineckého těsta. A týden před svátky je dobré se pustit do pečení cukroví z bílých těst, dále marokánek a výrobu cukroví nepečeného. Ve stejnou dobu si už také připravíme náplně do cukroví a polevy na ozdobení pečiva a cukroví. V předvečer Štědrého dne již zbývá čas pouze na přípravu vánočky, štoly nebo pleteného věnce.

V mnoha domácnostech k vánočním svátkům patří i adventní věnce. Určitě jste si již všimli našeho článku „Vyrobte si vlastnoručně adventní věnec“, kde uvádíme postup na jeho výrobu krok za krokem. Jedná se vlastně o symbol západní církve sloužící k odpočítávání čtyř týdnů do Štědrého dne, kdy se o každé z adventních nedělí zapálí jedna ze svíček. Současný floristický trend v přípravě adventních věnců, velí návrat k přírodním materiálům. Symbolem těch letošních vánoc je sníh a led, a tak i adventní věnce by měly vypadat, jako by byly zasněžené. Velká část dekorací bude tedy ze skla, a bude napodobovat přírodní tvary, jako jsou rampouchy, sněhové vločky, větvičky atp.

Na popularitě stále více získává led osvětlení. Je bezpečnější, levnější a ekologičtější, takže je to jasná volba. Nejvíce trendy pro letošní vánoční období bude osvětlení ve tvaru svíček.

Trendem pro letošní rok ve výzdobě vánočních stromků je styl Love and Peace (Láska a mír). Charakterizuje jej jemnost, poetika, svěžest, kvalita a moderní pojetí. Z barev v něm dominují  jemná zelenkavá, přírodně medová s nádechem zlatavých odlesků. Trendy v dekoru zaznamenaly také stylizaci přírodních motivů v kombinaci s blýskavými posypy. Ty se objevují, jak na ozdobáchv podobě baněk a dalších tradičních skleněných ozdob, spatříme je i jako dekoraci na tradičních vánočních hvězdách.

Nepřehlédněte! Super fotogalerie vánočních dekorací!

Ať už však svou domácnost hodláte vyzdobit v jakémkoli trendu či způsobem neméně krásným, ale klasickým, vždy pamatujte na zásadu, že veškerá domácí výzdoba by měla vzájemně ladit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: etsy.com, lisaparkeslifecoaching.co.uk, felt.co.nz, trendzona.com, chow.com, chefchuckscucina.blogspot.com, thecarlsonblog.blogspot.com, centrogarden.com

28.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist