Vánoce ekologicky – 10 tipů jak na to

Právě vánoční čas dává již tradičně příležitost k tomu, aby si každý mohl v klidu vychutnávat domácí pohodu v rodinném kruhu, setkat se s přáteli nebo se jen těšit z lahodných vůní, linoucích se z kuchyně a relaxovat. Proč si však letošní Vánoce a s nimi spojené každoroční rituály nezpestřit něčím, co je navíc užitečné a správné?!

129015-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Udělejte si letos třeba Eko-Friendly, neboli ekologicky šetrné Vánoce! Nejen, že nebudete ochuzeni o onu kouzelnou atmosféru, ale naopak vás bude moci hřát pocit, že jste pomohli životnímu prostředí. Než se však rozhodnete vyhazovat vánoční strom, nebo si půjdete koupit další várku svítících žároviček a jiných umělých, energii plýtvajících ozdůbek, přečtěte si 10 následujících způsobů, jak si udělat Eko-Friendly  Vánoce.

1) Nebojte se, pořídit si živý strom

Neustále diskutovaná otázka – zda pořídit živý, či umělý vánoční stromek, s ohledem na životní prostředí, každoročně komplikuje rozhodování při jeho koupi. Pravdou však je, že tyto stromy, určené k „vánočním účelům“, jsou buďto pěstovány na farmách (přímo za tímto účelem), nebo jde o dřeviny, které by tak jako tak musely být z lesní obory, či školky pokáceny, aby nedošlo k zadušení okolních stromů.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

2) Vyzdobte si domov přírodními dekoracemi

Klasickou a někdy až kýčovitou, umělou výzdobu „levou zadní“ zahanbí dekorace z přírodních materiálů, které váš domov navíc provoní. Můžete použít ovoce, ořechy, borové šišky, které stačí spojit drátkem, či zapíchat do aranžérské pěny. Věnce, řetězy nebo třeba jen pěkně rostlé plody a šišky pak můžete postavit na okenní římsu nebo pověsit nad krb. Příjemnou vůní a zajímavými tvary vás překvapí ozdoby ze sušených citrusů, navlečených na nit, nebo třeba křížaly, šišky a skořicové tyčinky, které vám na vánočním stromečku rozhodně neudělají žádnou ostudu.

3) Živý stromek po svátcích recyklujte

Obvykle na Tři Krále, kdy se odstraňuje vánoční výzdoba, končí mnoho živých stromků na ulici, či u popelnic. Pokud neplánujete odvézt si stromek na zahradu, kde jej přesadíte, pak mu dopřejte důstojný odchod a odneste jej do sběrného dvora.

4) Netradiční zeleň

Zkuste dát do vázy několik různých větviček jehličnanů, přidat pár šípků, bobulí a jutovou stuhu a máte krásnou a originální vánoční výzdobu na váš sváteční stůl. Pokud si potrpíte na honosnější dekorace, pak můžete zkusit totéž ve větším provedení. Tedy do velké vázy, či květináče naaranžovat jehličnaté větve různých druhů a dozdobit je obdobnými prvky, jako v předchozí variaci na sváteční stůl. Tyto obří vánoční „kytice“ se hodí například do vstupní haly, na balkon, verandu i na zahradní terasu. Tato přírodní dekorace může tvořit i nádhernou vánoční „bránu“ před vašimi vstupními dveřmi.

5) Vánoční přání v „eko-stylu“

Ekologie si s moderními technologiemi a postupy zaručeně rozumí. Jedním ze způsobů jak popřát svým blízkým pěkné svátky a přitom zachovat šetrný přístup k životnímu prostředí jsou například, dnes tak oblíbené e-pohlednice. Tedy přáníčka, posílaná e-mailem, či do datových schránek. Ačkoliv někteří prodejci již vyrábí pohlednice a vánoční blahopřání z recyklovaného papíru, kvůli vyšším cenám kartiček milionové obraty rozhodně nemají. Internetová verze je nejen rychlejší, ale především nic nestojí.

POH27eac0_vanoce8.jpg

Zdroj: archiv redakce

6) Originální a hravé Vánoce

Kreativitě se meze nekladou, a proto se nezdráhejte vytáhnout do boje se zbraněmi, jakými jsou například staré struhy a kravaty, příze, či ulity a mušle z dovolené. Jimi pak dozdobte věnce a svícny – ty pak dostanou ten pravý, originální ráz. Pakliže postrádáte nápady a bojíte se, aby výsledný efekt nepřipomínal spíše paskvil, obraťte se na své ratolesti. Děti mají ohromnou fantazii a navíc, ať už vyzdobí váš domov jakkoliv, bude se vám to jistě moc líbit.

7) Jde to i bez zelené

Patříte-li mezi průkopníky minimalistického a originálního designua toužíte-li se zároveň zařadit i mezi ekologické nadšence, pak vyzkoušejte Vánoce bez zeleně. Například vánoční stromek z lepenky, či kartonu s polystyrenovými vločkami místo ozdob by mohl být tím pravým řešením, které hledáte.

8) Úspora energie

K Vánocům patří také zima a tedy i nezbytné topení, jehož intenzita se potom promítne ve vaší peněžence. Při představě, že k účtům za topení budete muset připočíst ještě náklady na světla (elektrické vánoční žárovičky, svítítka a svítidla), na optimismu vám to asi nepřidá. Zkuste tedy běžné žárovky nahradit LED diodami a LED zářivkami, které jsou daleko úspornější a déle vydrží. Ozdobné, světélkující vánoční dekorace jsou dnes v LED provedení běžně k dostání.

9) Obnovte lesk loňských Vánoc

Rolničky, věnce, balicí papír, ale i starší dekorace na slavnostní stůl, či do haly jistě získají zpět svůj původní lesk a krásu. Stačí je jen vytáhnout z krabic, vyčistit, či popřípadě opravit. Pakliže narazíte na dekorace a ozdoby, jež se k sobě hodí, zkuste je naaranžovat do tvaru věnce, nebo je třeba spojit dohromady, možná budete sami překvapeni, jaký poklad vám ležel na půdě či ve sklepě.

10) Darujte kus přírody

Předvánoční dilema „co pořídit za dárek“ je noční můrou většiny z nás. A vzhledem k tomu, že ne každý si může dovolit utratit každoročně statisíce, nebo se dokonce zadlužit, aby obdaroval třeba třicet svých kolegů v práci, nabízí příroda několik nápaditých řešení. Na trhu jsou k dostání „vychytávky“ ve formě vtipných plechovek, v nichž se skrývá zemina a vždy jiná, netradiční rostlinka. Obdarované osobě tak za pár dnů vyklíčí první zelené stonky a lístky, které si proderou cestu na světlo speciálně upraveným víkem plechovky. Nebo můžete zakoupit semena exotických, či jinak zajímavých květin a obdarovat jimi své blízké, či již zmíněné kolegy. Zklamání v jejich tvářích se rozhodně obávat nemusíte, naopak se budete moci radovat, že ve své peněžence „neuslyšíte ozvěnu“.

Vyzkoušíte-li alespoň některý z uvedených Eko-Friendly způsobů, jak trávit Vánoce, jistě sami seznáte, že na kráse jim to vůbec neubralo. Možná, že si dokonce nebudete muset dávat ani novoroční předsevzetí „začnu šetřit a zaplatím dluhy z Vánoc„… Tak proč to nezkusit?

Text: Lucie Sýkorová
Foto: freshome.com

16.12.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist