Vánoce a bez odpadu?

Vánoce jsou za dveřmi a na nás působí spousta lákadel ve formě vánočních dárků. Není na škodu se v tom davovém šílenství zastavit. Popřemýšlet. Co myslíte, jsou Vánoce v duchu ZERO WASTE utopií nebo blízkou realitou?

profimedia-0000003680-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia

Není obal jako obal

Jen toho balicího papíru, kterého se spotřebuje v jedné rodině. Česká republika má přes 10,5 milionu obyvatel, i kdyby každý dostal jen jeden dárek v papíru na jedno použití, je jich až dost… Řešení! Nedávat dárky? Jsou i tací, kteří si hmotné dárky nedávají, ale zas do takového extrému jít nemusíme. I když zážitky určitě také potěší.

Stačí však vybrat chytrý obal, který se dá ještě využít a zároveň je dalším dárkem. Může to být například hezká plechová krabička, proutěný košík, látkový pytlík, dřevěná/skleněná dóza. A aby obal dostal vánoční atmosféru, převažte ho mašličkou, dozdobte šiškou, větvičkou. Kdo rád šije a vyšívá, má vyhráno!

Co přinese Ježíšek

Máme vyřešený obal, ale co obsah? Ne každý ocení vyloženě praktické dárky. A opět nemusíme jít do extrému. Životnímu prostředí rozhodně pomůže, když zohledníte ve výběru dárku jeho původ i další využití.

Stačí si před zbrklým nákupem zodpovědět pár otázek. Byl dárek vyroben z šetrných materiálů? Bude možné používat ho opakovaně? Může případně posloužit i někomu jinému? Určitě vás napadnou i další hlediska.

Děti odrostly a vymizely „dopisy Ježíškovi“. To je škoda. Dopisy ušetří starosti nejednomu členovi rodiny a jako bonus se vyhnete zbytečným nebo dokonce nechtěným dárkům.

Stromek pro několik Štědrých večerů

Dárky jsou vyřešené, ale nekončíme. Musíme je mít v pravou chvíli kam uložit… Osobně si nedovedu představit Vánoce bez živého stromku. Je pravdou, že některá města a obce se o z úročení použitých vánočních stromečků starají. Smlsnou si na nich zvířata, použijí se do hranice na čarodějnice a podobně. Ale to bohužel nefunguje zdaleka všude a často končí na skládkách úplně zbytečně. Věděli jste, že už několik let úspěšně funguje půjčovna vánočních stromků?

Mám ozkoušeno a mohu doporučit. Vyberete si na internetu z katalogu, stromek vám přivezou a zas ho vyzvednou. Méně starosti než se sháněním. Aby stromek Vánoce zdárně přežil, je třeba mít na paměti pár pravidel. Nemůže strávit celý svůj pobyt ve vytápěné místnosti, natož hned vedle topení. Chladnější místnost mu do slavnostního předvečera udělá jistě lépe. Někdy je potřeba stromek i zalít. Ale nebojte, půjčovna vás sama nejlépe poučí, jak se o stromeček postarat. Jen s jednou věcí jsem zapomněla počítat. Objednala jsem si hezký vzrostlý kus (takové bývají pryč jako první). Když ho přivezli, mohla jsem na něm oči nechat. Ale… Úplně mi nedošlo, že vzrostlý stromek potřebuje k přežití pořádný květináč s pořádnou porcí hlíny. Takže pozor, čím větší stromek, tím těžší a náročnější manipulace s ním! Anebo si na terase hýčkejte svůj, pár dní v teple jednou za rok hravě zvládne.

Jestli vás článek navnadil k hlubšímu zamyšlení o Vánocích, které nezruinují naši drahocennou přírodu, splnil svůj účel. Se stejným „eko“ smýšlením můžete přistupovat i k ostatním krásným tradicím. A že jich máme spoustu. Všechno se počítá, směle do toho.

5.12.2019 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist