S vaničkou nebo bez? Jak účelně vyřešit sprchový kout

Sprchový kout je v koupelně nepostradatelný. Při jeho výběru musíme učinit několik rozhodnutí, které ovlivní nejen vzhled koutu, ale i celé koupelny. Moderní bezvaničková verze má stejně jako klasická vanička svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat blíže.

4kaldewei_steel_enamel-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Kaldewei

Asi nejdůležitější rozhodnutí při instalaci sprchového koutu je, zda zvolíte variantu s vaničkou nebo bez. Sprcha s přímým vstupem bez přerušení prostoru vaničkou prospívá vzhledu koupelny tím, že prostor podlahy není ničím zbytečně narušován. Zároveň je to vhodné řešení pro lidi, kteří si budují koupelnu na stáří a v pozdějším věku bezbariérové řešení ocení. Hluboká vanička naopak zase může nahradit dětem vanu.

Stejně důležitá jako vanička, je také vhodná zástěna. Obecně platí, že čím je jednodušší, tím lépe se udržuje. Tudíž jednoduchá zástěna walk in koutu je na údržbu ideální, kdežto uzavřený kout s posuvnými dveřmi vyžaduje pečlivé čištění drážek, ale zase mnohem lépe zabrání rozstřikování vody mimo sprchový kout.

Walk-in – čisté řešení

Skleněné zástěny bez dveří neboli walk-in jsou moderním pojetím sprchovacího prostoru. V místnosti vypadají naprosto minimalisticky nejen díky čisté, jednoduché skleněné ploše, ale celkově jsou tvořeny pouze několika málo komponenty a koupelnu tak nezatěžuje mnoho prvků. Jsou zároveň velice variabilní. Použít je můžete nejen v nice, ale i do prostoru nebo klasicky do rohu.

Stejně jako standardní sprchové kouty jsou walk in zástěny vyrobeny z kvalitního 8 mm silného bezpečnostního skla. Pokud jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování vodního kamene, ušetří čas při čistění a údržbě skla.

Čtverec, obdélník, nebo atyp?

Na tuto otázku vám nejlépe odpoví tvar nebo velikost koupelny, každopádně lze vybírat z mnoha variant. První volba je mezi čtvrtkruhovým provedením a obdélníkovým, případně čtvercovým řešením. V koupelně, která disponuje menší velikostí, se lépe hodí čtvrtkruh, protože ušetří místo.

Čtvercová a obdélníková varianta pak může být vhodná při umístění vany právě vedle sprchového koutu. U hranatých možností lze pak vybírat mezi bezrámovým nebo rámovým provedením, stejně jako jsou na výběr posuvné, skládací nebo klasické kyvné dveře.

Minimální velikost sprchového koutu by měla být 80 x 80 cm. Nicméně pro sprchování už je to na hraně komfortu.

Bezotokový žlab pro walk-in sprchové kouty

Minimalistický dojem pomůže v koupelně vytvořit již zmíněný walk-in sprchový prostor, zároveň ho může umocnit jeho instalace přímo na podlahu. A to v případě, že dlažbu položíme po celé ploše koupeny. Koupelně to dodá eleganci a opticky se zvětší.

Při použití dlažby ve sprchovém prostoru je nejdůležitější myslet, že dlažba musí být směrem k odtokovému žlabu mírně vyspádovaná.

Co je důležité u dlažby?

Podstatné je vybrat správný typ dlažby. Pro bezpečnost v koupelně, kde chodíme bosi, je vždy nutné zvolit protiskluzovou úpravou. Bezpečný pohyb zajišťuje buď dlažba se speciální protiskluzovou glazurou, nebo dlažba s reliéfem, zdrsněním.

Dlažba sama o sobě je velmi odolným materiálem. Poradí si i agresivnějšími čisticími prostředky, snese mechanickou zátěž například kolečkového křesla a bez problému na ní můžete pravidelně mýt svého domácího mazlíčka.

Obecně je ideálním výběrem dlažba z bílého slinutého střepu, který je méně nasákavý. Větší nasákavostí je typický červený střep, který v okolí žlabu může více absorbovat vodu a časem změnit barvu. To se bílému slinutému střepu nestane. Menší nasákavost tím pádem zajišťuje delší životnost.

Sprchová vanička není out

Variantním řešením vedle vyspárované dlažby v kombinaci s odtokovým kanálkem je volba sprchové vaničky. Vybírat můžete ze čtyř druhů materiálů: litý mramor, ocel, keramika a akrylát. Může být položená na dlažbě nebo zapuštěná. Technicky je nutno upozornit, že vanička zapuštěná do podlahy, stejně jako varianta bez vaničky, vyžaduje odtokový sifon zabudovaný pod úrovní podlahy.

Pro zabudování do podlahy se nejlépe hodí vaničky z litého mramoru, protože jejich výška je pouhých 3,5 cm. U ostatních druhů není vhodné vaničky zabudovávat vzhledem k jejich výšce, popřípadě protože je nutné usadit vaničku na konstrukci.

Stejně jako u ostatních zařizovacích předmětů i u sprchového koutu myslete na to, že vybírat je důležité hlavně podle toho, které produkty se vám líbí, budou dobře plnit funkci, jakou od nich očekáváte, a v neposlední řadě vám pomohou si při sprchování odpočinout a relaxovat.

6.1.2021 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist