S vaničkou nebo bez? Jak účelně vyřešit sprchový kout

Při instalaci sprchového koutu do koupelny se budete rozhodovat, zda zvolíte moderní bezvaničkovou verzi, nebo se přikloníte ke klasické vaničce, nebo rovnou masážnímu boxu. Každá z variant má svá pro a proti, které si projdeme v našem článku.

q0_se2_lr-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Duka

Asi nejdůležitější rozhodnutí při instalaci sprchového koutu je, zda zvolíte variantu s vaničkou nebo bez. Sprcha s přímým vstupem bez přerušení prostoru vaničkou prospívá vzhledu koupelny tím, že prostor podlahy není ničím zbytečně narušován. Zároveň je to vhodné řešení pro lidi, kteří si budují koupelnu na stáří a v pozdějším věku bezbariérové řešení ocení. Hluboká vanička naopak zase může nahradit dětem vanu. Stejně důležitá jako vanička, je také vhodná zástěna. Obecně platí, že čím je jednodušší, tím lépe se udržuje. Tudíž jednoduchá zástěna walk in koutu je na údržbu ideální, kdežto uzavřený kout s posuvnými dveřmi vyžaduje pečlivé čištění drážek, ale zase mnohem lépe zabrání rozstřikování vody mimo sprchový kout.

Čtěte také:

Walk-in – čisté řešení

Skleněné zástěny bez dveří neboli walk-in jsou moderním pojetím sprchovacího prostoru. V místnosti vypadají naprosto minimalisticky nejen díky čisté jednoduché skleněné ploše, ale celkově jsou tvořeny pouze několika málo komponenty a koupelnu tak nezatěžuje mnoho prvků. Jsou zároveň velice variabilní. Použít je můžete nejen v nice, ale i do prostoru nebo klasicky do rohu. Stejně jako standardní sprchové kouty jsou walk in zástěny vyrobeny z kvalitního 8 mm silného bezpečnostního skla. Pokud jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou, která zabraňuje usazování vodního kamene, ušetří čas při čistění a údržbě skla.

Jaký tvar vaničky?

Na tuto otázku vám nejlépe odpoví tvar nebo velikost koupelny, každopádně lze vybírat z mnoha variant. První volba je mezi čtvrtkruhovým provedením a obdélníkovým, případně čtvercovým řešením. V koupelně, která disponuje menší velikostí, se lépe hodí čtvrtkruh, protože ušetří místo. Čtvercová a obdélníková varianta pak může být vhodná při umístění vany právě vedle sprchového koutu. U hranatých možností lze pak vybírat mezi bezrámovým nebo rámovým provedením, stejně jako jsou na výběr posuvné, skládací nebo klasické kyvné dveře. Minimální velikost sprchového koutu by měla být 80 x 80 cm. Nicméně pro sprchování už je to na hraně komfortu.

Bezotokový žlab může být neviditelný

Minimalistický dojem pomůže v koupelně vytvořit již zmíněný walk-in sprchový prostor, zároveň ho může umocnit jeho instalace přímo na podlahu. A to v případě, že dlažbu položíme po celé ploše koupeny. Koupelně to dodá eleganci a opticky se zvětší. Při použití dlažby ve sprchovém prostoru je nejdůležitější myslet, že dlažba musí být směrem k odtokovému žlabu mírně vyspádovaná.

Hlídejte si protiskluz

Podstatné je vybrat správný typ dlažby. Pro bezpečnost v koupelně, kde chodíme bosí, je vždy nutné zvolit protiskluzovou úpravu. Bezpečný pohyb zajišťuje buď dlažba se speciální protiskluzovou glazurou, nebo dlažba s reliéfem, zdrsněním. Dlažba sama o sobě je velmi odolným materiálem. Poradí si i agresivnějšími čisticími prostředky, snese mechanickou zátěž například kolečkového křesla a bez problému na ní můžete pravidelně mýt svého domácího mazlíčka. Obecně je ideálním výběrem dlažba z bílého slinutého střepu, který je méně nasákavý. Větší nasákavostí je typický červený střep, který v okolí žlabu může více absorbovat vodu a časem změnit barvu. To se bílému slinutému střepu nestane. Menší nasákavost tím pádem zajišťuje delší životnost.

Sprchová vanička není out

Variantním řešením vedle vyspárované dlažby v kombinaci s odtokovým kanálkem je volba sprchové vaničky. Vybírat můžete ze čtyř druhů materiálů: litý mramor, ocel, keramika a akrylát. Může být položená na dlažbě nebo zapuštěná. Technicky je nutno upozornit, že vanička zapuštěná do podlahy stejně jako varianta bez vaničky vyžaduje odtokový sifon zabudovaný pod úrovní podlahy. Pro zabudování do podlahy se nejlépe hodí vaničky z litého mramoru, protože jejich výška je pouhých 3,5 cm. U ostatních druhů není vhodné vaničky zabudovávat vzhledem k jejich výšce, popřípadě protože je nutné usadit vaničku na konstrukci. Stejně jako u ostatních zařizovacích předmětů i u sprchového koutu myslete na to, že vybírat je důležité hlavně podle toho, které produkty se vám líbí, budou dobře plnit funkci, jakou od nich očekáváte, a v neposlední řadě vám pomohou si při sprchování odpočinout a relaxovat.

Sprchový box – kompletní servis

Na rozdíl od sprchového koutu, kde se často nevyhnete stavebním úpravám, je sprchový box kompletním řešením se vším všudy. Stačí jej pouze napojit na rozvody a odpad. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí. I zde je nutné rozhodnout se mezi posuvným systémem otevírání dveří nebo klasickým otočným. Samotný tvar vaničky se různí stejně jako typ konstrukce a zasklení. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili. Celkový design sprchového boxu podstatně ovlivňuje typ konstrukce. I zde lze doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci, konstrukci pyrámovou nebo klasickou. Důležité je také rozhodnutí týkající se sprchové vaničky. Volit můžete mezi mělkou, z níž se lépe vstává a je tak vhodnější i pro méně pohyblivé členy domácnosti, nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu.

22.4.2022 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist