Vana v prostoru, čili volně stojící vana

Je mnoho způsobů, jak řešit koupelnu a jak koncipovat její prostor. Pro drtivou většinu uživatelů se stává klíčové v prvé řadě postavení vany, která je objemovou dominantou koupelny od které se tím pádem vše odvíjí. Máte-li to štěstí, že disponujete větším prostorem, zvolte volně stojící vanu čili vanu v prostoru. Je to velmi efektní řešení.

Nejčastější velikost koupelny se pohybuje kolem dvou až tří metrů čtverečních, čímž jsou přirozeně a poměrně striktně dány mantinely všem jejím atypických řešením. Do takové koupelny se volně stojící vana, tedy vana v prostoru, dát nedá. Máte-li ale možnost zbudovat takovou místnost, kterou můžete pak uvažovat jako budoucí koupelnu o plošné míře cca 6 metrů čtverečních a více, pak stojí rozhodně zato pouvažovat nad volně stojící vanou. Je to řešení, dejme tomu, královské a současně velmi tradiční. A jaké má objektivní výhody a jaké nevýhody?

Výhody a nevýhody volně stojící vany, tedy vany v prostoru

Volně stojící vana je řeším, které se pohybuje v kategorii luxusu či nadstandardu, neboť vyžaduje nepoměrně větší prostor, než vana běžná spočívající u některé ze stěn místnosti. Koupelny cca od plochy 6 m2 a více bývají vybavením luxusních bytů nebo větších rodinných domů. A co tím získáte? Vana v prostoru se vám odmění pocitem vysokého komfortu. Budete ležet v lázni a kolem vás bude dost místa, vše bude volné, nic vád nebude omezovat. Praktické výhody vana v prostoru nemá.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Naopak, čím větší koupelna, tím více práce s jejím udržováním. Nějaká zásadní nevýhoda vany volně stojící v prostoru také není známa. Je to stejné, jako když se uvažuje nad tím, zdali postel přirazit ke stěně, do rohu a nebo doprostřed místnosti. Pokud je na to dostatek místa, je určitě zajímavé jej využít, ale žádné jasné „plus“ z toho nevyplívá, tedy kromě toho jednoho a poměrně zásadního: člověk v takto řešené místnosti, ať už je tm ložnice nebo koupelna, získává pocit volnosti a neomezení.

Karel Holý
Foto akrilátové-vany.cz, Villeroy & Boch, Ideal Standard
10.12.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist