Vana jako vaše soukromé místo. V jaké se vám bude nejlépe odpočívat?

Najít si chvíli pro sebe – to se lehko řekne, ale těžko dělá. Přitom je tak důležité, abychom během dne, alespoň na chvíli vypnuli a věnovali se jen sami sobě, našli důvod opustit starosti a vypnout stres. Co si tyto chvíle ukrást při každodenní činnosti, kterou si o chvíli protáhnete a opravdu užijete? Při koupeli.

retrobad_6798830_naturalstonebadewannealbany-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Retrobad

Proč je koupel tak ideální pro relaxaci? Teplá voda vás nejen uvolní psychicky, ale i fyzicky. Teplá lázeň uvolní nadměrné svalové napětí a rozproudí krev. Když vanu opustíte, teplota uvnitř vašeho těla se pomalu snižuje, což signalizuje, že je čas jít spát. Příjemné pocity prohloubí do vody přidané soli nebo éterické oleje.

Vana v koupelně vám pomůže vytvořit si doma osobní domácí lázně, kdykoli bude potřeba.

Kritérií výběru je mnoho, jako první přijde na řadu určitě vzhled a velikost. Velkou roli hraje ale i materiál, nad čímž se málokdo zamýšlí, přitom ale právě ten nejvíce ovlivňuje vlastnosti, cenu i to, jak dlouho vydrží vaše teplá koupel… teplá.

Z čeho se vany vyrábějí?

Jedním z nejběžnějších materiálů je akryl, který uspokojí většinu požadavků na design – vybírat můžete z různých tvarů a velikostí, které akryl umožňuje. Tento materiál je na dotek měkký, poddajný a teplý, takže se v koupeli budete cítit skvěle. Vodu neudrží tak dlouho teplou jako vany ocelové, ale vaši relaxační koupel si budete moci užívat do sytosti. Akryl je sice trochu náchylnější k jemnému poškrábání – pokud máte domácího mazlíčka nebo rádi používáte abrazivní koupelové soli, volte raději jiný materiál. Při dodržování jednoduchých pravidel vám ale akrylátová vana vydrží dlouhá léta.

Zmíněné ocelové vany mají oproti akrylátovým několik plusů, ale i minusů. Je známé, že pořízení ocelové vany je sice finančně o něco náročnější záležitost, ale vyplatí se.

Alternativou je vana litinová, která vydrží po celý život, ale půl života na ni budete šetřit. Nespornou výhodou těchto van je pak to, že vodu udrží teplou po dlouhou dobu, dokonce celé hodiny. Péče o vanu ze smaltované oceli je jednoduchá, je však důležité dávat pozor na to, aby nám do ní nic nespadlo. Přes svou bytelnost a dlouhou životnost jsou smaltované vany totiž křehké a nesprávným zacházením se mohou objevit nepěkné praskliny nebo dokonce prohlubně do spodních vrstev materiálu.

Oblíbené jsou i vany s vysokým podílem minerálních částic. Jedním z nich je materiál Marbond, odolný kompozitní materiál, který je tvořen dvěma vrstvami – základem je kvalitní solidní kompozit zušlechtěný hygienickým povrchem Gelcoat. Výsledkem je příjemný antibakteriální povrch, který odpuzuje nečistoty a je snadný na údržbu.

Společnost Laufen vyvinula i další oblíbený materiál – Sentec. Tento materiál evokuje sílu přírody, je totiž vyrobený tak, že obsahuje vysoký podíl minerálních částic. Povrch vany je hladký jako kámen, který byl léta zaoblován jemně tekoucí vodou, je velice jemný a hladký a dotyk ve vás vyvolá pocit tepla, čistoty a dokonalé relaxace.

A podle čeho si vyberete vanu vy?

6.5.2020 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist