Vaječné skořápky jsou pro domácnost poklad. Proč?

Ročně spotřebujeme stovky vajec a tolik užitečné skořápky většinou skončí v koši. Přitom existuje tolik způsobů, jak je využít v domácnosti a na zahradě. Buďte chytří a zbytečně neplýtvejte!

shutterstock_1626806662-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nabrousí nůžky

Kolikrát se vám stalo, že jste sáhli po svých věrných kuchyňských nůžkách, abyste nakrájeli čerstvé bylinky do polévky a ony byly tupé!

Není třeba běžet hned k nožíři. Místo toho nastříhejte několik vaječných skořápek. Tvrdé a drsné skořápky při stříhání nabrousí čepele a vaše kuchyňské nůžky budou opět jako nové.

Zbaví kávu kyselosti

V obchodě jste si koupili novou značku kávy ve slevě, ale zjistili jste, že je příliš kyselá. Pro stáhnutí kyselin stačí přidat před vařením do kávové sedliny 1 lžičku čistých, rozdrcených vaječných skořápek. Alkalické skořápky neutralizují kyselost, aniž by narušily chuť kávy.

Usazeniny na nádobí

Bílý porcelán vašeho oblíbeného hrníčku je po plný hnědých usazenin od toho, jak si každé odpoledne dopřáváte svůj oblíbený šálek?

Chcete-li odstranit odolné skvrny z porcelánu, vložte do hrnku několik vaječných skořápek, zalijte horkou vodou a nechte do rána odstát. Porézní vaječné skořápky pomohou absorbovat čajové pigmenty a hrnek bude zase jako nový. A to je jen jedno z mnoha využití vaječných skořápek k čištění nádobí.

Hojí kůžičku nehtů

Trápí vás ztvrdlá a nevzhledná kůžička v okolí nehtů? Věřte nebo ne, ale vaječné skořápky ji změní a měkký samet.

Rozlámejte vaječnou skořápku a kousky položte na kůžičku membránou dolů. Nechte několik minut působit. Blány na skořápkách obsahují živiny, které pomáhají změkčit kůžičku a zanechávají nehty krásné.

Lepší než dřezové sítko

Při mytí nádobí v dřezu se stává, že kousky jídla časem ucpou odtok. Abyste tomu předešli, nechte před začátkem mytí několik větších kousků vaječných skořápek uvnitř odtoku dřezu. Pevné zbytky jídla se ve skořápkách zachytí a po skončení práce je můžete jednoduše vyhodit.

Zklidní bolavé klouby

Bolí vás klouby? Chcete-li dosáhnout úlevy, vyzkoušejte toto: Přidejte kousky rozbité vaječné skořápky do skleněné nádoby, zalijte jablečným octem a uzavřete. Nechte působit dva dny. Jak ocet rozpouští skořápky, do tekutiny se dostanou živiny, které hojí klouby, jako je kolagen, glukosamin a chondroitin. Jakmile se skořápky rozpustí, roztokem potírejte bolavá místa, abyste jim ulevili.

Nastartujte sazenice

Květináčky z vaječných skořápek nejenže usnadní manipulaci s mladými rostlinkami, ale ještě jim zajistí výživu.

Stačí naplnit čisté skořápky zeminou pro květináče, přidat semínka a umístit je do krabiček od vajec. Pak je postavte poblíž okna. Jakmile počasí dovolí, přeneste skořápky do květináče nebo na zahradu. Bílkoviny ve skořápkách pomohou semenáčkům s výživou, takže vyrostou velké a silné.

A to je jen částečný výčet toho, jak můžete využít vaječné skořápky v domácnosti. Před Velikonocemi poslouží jako součást tematických dekorací, na zahradě pomohou proti nájezdům slimáků a než do koše je vyhazujte do kompostu, který obohatí o cenné živiny. Pokud znáte někoho, kdo chová slepice, věnujte skořápky jemu. Jsou totiž pro nosnice učiněným pokladem, který jim pomáhá doplnit cenný vápník, který pravidelnou snáškou ztrácejí.

7.1.2022 11:30 | autor: Julie Veselá
Více o tématu: vaječné skořápky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist