V tom bytě se už nedá bydlet

Velmi často se stává, že uživatelům začne jejich obydlí připadat nudné a nebo dokonce neschopné nadále poskytovat nic z toho, k čemu je určeno. Odborníci zabývající se problematikou bydlení hovoří často o zimním období, který je pro takové jevy údajně typické. A proč? A co s tím?

V zimním období tráví uživatelé největší poměrnou dobu svého dne doma. Platí to nejen o pracovních dnech, ale i o víkendech, kdy většina z nás nikam nemusí, na sobotní ani na nedělní ráno si nikdo nenatahuje nebo nezapíná budíka a vstávání se protáhne jako příjemné vyplnění celým dopolednem. A přesně to jsou nejen podle odborníků přesně ty dny a okamžiky, kdy si uvědomují případnou nevhodnost a v horším případě relativní neobyvatelnost svého bytu, své ložnice, kde se nedá spát, svého obývacího pokoje, kde jim vadí hluk doléhající z ulice a nebo pachy přicházející ze sousedící nebo přímo navazující kuchyně. Pro depresivní vnímání takové situace je pak ideální čas, neboť právě v zimním období je většina dne jednoduše tma. Pokud si navíc někdo přispí do jedenácté dopoledne, naobědvá se pak kolem druhé, tak než si uvaří a vypije kávu, začne se po patnácté hodině smrákat. Konec konců, je to období největšího počtu sebevražd a v zemích severní Evropy, kde je takové rozložení světla a tmy standardní, mají vysokou spotřebu tvrdého alkoholu. Není se čemu divitv.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Více světla nebo jiná drobná změna

A tak lékaři spolupracující s odborníky na bydlení radí: je – li to možné, proveďte nějakou změnu v interiéru už hned teď a neodkládejte ji až na jaro. Stačí přitom třeba jen změnit rozestavění snadno manipulovatelného nábytku, např. sedací soupravy v obývacím pokoji tak, abyste tzv. vypadli ze stereotypu. Není nutné provádět žádné velké přestavby. Je to podobné, jako s oblečením. Pokud dlouho někdo nosí jedny a ty samé šaty, pak mu pro pocit změny často postačí třeba jen nějaký doplněk, nebo změna jednoho z mnoha dílů oblečení, např. jiná košile, barevná šála atp. A to samé platí i obytném interiéru. Často pomůže třeba změna světelných poměrů v podobě výměny závěsů nebo stínítek u lamp. V každém případě, nějaká změna bude zřejmě nutná.

Jaroslav Zákolanský
ilustrační foto archiv autora
4.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist