V Praze převažují komerční projekty

Zatímco hodnota bytů stále spíše klesá, v segmentu prvotřídních komerčních nemovitostí je nálada optimistická, jak vyplývá z nejnovějších zpráv od předních poradenských společností působících na trhu komerčních nemovitostí.

111961-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Zatímco hodnota bytů stále spíše klesá, v segmentu prvotřídních komerčních nemovitostí je nálada optimistická, jak vyplývá z nejnovějších zpráv od předních poradenských společností působících na trhu komerčních nemovitostí. V Praze proto vzniká více developerských projektů pro komerční využití než pro bydlení a objem investic do této skupiny realit by měl letos překonat hranici 1 miliardy eur. Růst odvětví přitom netáhnou jen kanceláře, ale i obchodní domy.

Čísla o komerčních novostavbách
Podle průzkumu trhu společnosti Cushman & Wakefield bylo ve 3. čtvrtletí letošního roku v nabídce 2,89 milionů m2 kancelářské plochy k pronájmu, k čemuž v poslední době nejvíce přispělo dokončení budovy G BB Centra na pražské Budějovické s 5,5 tisíci metry.

Z nedávno zahájených staveb zmiňme např. stavbu budovy Metronom na Praze 5, která by měla brzy nabídnout dalších 30 000 metrů. S dalšími 23 projekty by tak v novostavbách mělo postupně vzniknout více než 310 000 m2 nových kancelářských prostor. Poptávka je přitom stabilní a celkově je největší zájem o kanceláře na Praze 5, 4 a 1.

Roste zájem o nadstandardní kanceláře
Kancelářské novostavby v Praze můžeme, dle ČTK, rozdělit do několika kategorií, přičemž největšímu zájmu se jako obvykle těší zlatý střed. Na rozhodnutí obchodníků se pronajímatelé snaží působit i nejrůznějšími pobídkami, např. v podobě nájemních prázdnin nebo příspěvků na vybavení.

V tzv. áčku, nevyšší kategorii kanceláří, se pohybují ceny za pronájem mezi 15-17,5 euro/m2 a tento standard najdete až v 70 % v současnosti nabízených kanceláří. Jde o vysoce reprezentativní prostory (většinou open space) s podporou moderních technologií – sofistikovaných systémů topení, chlazení a větrání, s prostorem 8 m2 pro jednu osobu, s rychlovýtahy, 24hodinovým přístupem a podzemním parkovištěm.

Kanceláře B a C se stále drží
Budovy kategorie B bývají většinou starší budovy typu A, které nenabízejí takový technologický komfort. Jsou však zajímavé, pokud se nacházejí v atraktivní lokalitě nebo přímo na stanici metra, což je může přesunout do skupiny B+. Pronajímají se za cenu mezi 10-16 euro/m2.

Kanceláře kategorie C jsou především prostory v průmyslových částech Prahy, v budovách, které byly součástí továren nebo výrobních podniků. Jejich typickým nájemcem bývá menší lokální firma, která má značně omezený rozpočet.

A kam umístíte svůj business vy? Aktuální nabídku kancelářských prostor v nových i starších projektech můžete sledovat na realitním portálu Realcity.cz, kde naleznete i praktický adresář developerů nebo zajímavé články  mimo jiné rovněž zaměřené na problematiku komerčních nemovitostí.

 

 

16.12.2013 11:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist