V obýváku a přesto skoro na zahrádce i na podzim

Dnes už se vybírají byty hlavně podle terasy nebo balkonu. Pokud tedy příjemný venkovní prostor o několika málo metrech čtverečních máme, jak jej nejlépe využít? Je stále ještě teplo a proto každý večer doma je hřích, zkuste proto vylézt alespoň za okenní parapet. A vybavte jej tak, aby vám tam bylo jen dobře.

125781-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dejme tomu, že máme k dispozici menší balkon, necelé tři krát tři metry. Čtverec je totiž na zařizování mnohem příjemnější než klasické obdélníkové balkony u panelových domů, což dávno pochopili i architekti a nové bytové domy stavějí s mnohem pohodlnějšími a příjemnějšími rozměry.

Židlemi a stolkem vše začíná

Takže co rozhodně nezapomenut koupit? Nějaké příjemné posezení, nejlépe proutěného nebo naopak železného typu. Na trhu je spousta židlí a stolů, které se právě na balkonech vyjímají nejlépe, stačí si jen svůj balkon představit a to, co lahodí oku majitele koupit.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Proutěná křesla evokují pohodlí a příjemnou atmosféru, jednoduchá železná naopak klasický styl a jednoduchost. Obojí je přípustné, záleží na tom, jestli se chcete na balkoně večer příjemně „rozvalovat“ se sklenkou vína v ruce, nebo ráno snídat croissant s cafe latté ve francouzském stylu.

Hlavně zbytečně nekombinovat

Ať už je posezení jakékoliv, vždy by mělo být jednoho typu, tedy židle i stůl od stejného výrobce, ze stejného materiálu. Stůl je zároveň třeba zajistit proti posunutí, aby se tekutina ve sklenicích nevylila, balkony totiž bývají často dělány s malým spádem, aby z nich dobře odtekla dešťová voda.

Na židle, které nemají polstrování, se hodí koupit sedáky, nejlépe v barvě omítky domu. Na stůl nebo nad něj přijde lucerna ve stylu nábytku. Nechceme přece večer sedět potmě nebo s mdlým světlem z obývacího pokoje.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Květinami vše končí

A to nejlepší na konec: květiny. Ty na balkoně nesmějí chybět, dokáží totiž udělat i z nijak zvláštního místa s obyčejným výhledem ten pravý ráj. Postavte je na stůl, na zem, vedle křesel, zavěste na stěnu, ale i na zábradlí, zkrátka všude!

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Takové vybavení na balkon bohatě stačí. Svou povinnost plní znamenitě – vytváří pohodu. Jen je těžší na údržbu. Při každém sebevětším dešti by se měly květiny „uklidit“ dovnitř. A přes zimu můžou na balkoně zůstávat opravdu jen ty nejotrlejší druhy. O tom se ale raději poraďte se zahradníkem nebo květinářem. Každá květina má totiž své specifické požadavky.

Martina Tlachová
Foto: Naryves.com, Indigo, Hartman Czech, Dekora Brno

15.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist