V nábytkovém designu teď frčí GLOCAL style

Nikdy není na škodu trochu si rozšířit obzory a naučit se nějaké ty zapeklité výrazy, které k nám expandují z celého světa. Obzvlášť to platí například právě pro aktuální nové trendy ….

133752-1100x618.jpg Celá galerie 35 Zdroj: archiv redakce

A jaké že „slovíčko“ nás to dnes čeká? GLOCAL – neboli nový vývojový trend, který celosvětově zasáhnul nábytkářských designový průmysl a významně tak ovlivní takřka všechny, kdo si v nejbližší budoucnosti hodlají pořídit nějaký ten nový kousek nábytku do svého domova. Glocal styl v podstatě  tvoří kombinaci globálního a lokálního stylu.Jedná se vlastně spíše o takové poselství, nebo chcete-li, motto o které se celá nově nastavená výroba nábytku opírá a z něhož vychází.  Přeloženo do „lidštiny“ – momentálně je cool nábytek, jehož design nese prvky tradiční kultury a folkloru, ale současně se nechává ovlivňovat globálními aspekty a nechává tak do své finální podoby prostoupit rovněž světové a cizokrajné podněty.

Glocal styl je pro designéry a zakázkové výrobce nábytku něco jako modla. Obzvláště, pakliže se jedná o nábytek ze dřeva, kamene, bambusu a podobných přírodních materiálů. Právě naturální struktura odráží kořeny každé kultury a jejích tradic – je to logické, v našich tuzemských poměrech bychom asi těžko hledali nějaké veledílo prapředků, zhotovené například z exotického dřeva Wengé nebo ozdobené motivy, připomínajícími tropické ovoce liči.

Dřevěný masiv si udržuje pozici díky svým ekologickým vlastnostem, ale také díky jedinečnému povrchu, jehož krása dnes vyniká vysoce kvalitním zpracováním. Chytré a citlivé materiálové kombinace svědčí také o jakémsi projevu tendencí k různorodosti. Populární průsvitné a průhledné plasty jsou kombinovány se dřevem i kovy a přesto nemusí působit abstraktně, ale harmonicky se doplňují.

Vedle dřeva je to také klasické i tvrzené sklo, které zažívá boom. Nahlédneme-li například do pomyslné sekce stolů a příborníků je velmi oblíbené sklo matné nebo mléčné. Pokud jde o potahové látky, prim hraje vlna, bavlna a len – umělá vlákna a mikrovlákno jsou na ústupu. Na významu neztrácí ani sklo – také v kombinaci s různými materiály. V sekci stolů a příborníků je prý velmi oblíbené sklo matné nebo mléčné. Tkané materiály se v případě glocal stylu vyznačují velkými vzory a strukturovaným povrchem.

Směr poukazující na tradice a kulturní kořeny se také bezpodmínečně promítá do barev nábytku. Vybírat lze z celého barevného spektra přírodních i pastelových tónů, ale ke slovu přicházejí stále více výrazné, jasné, přímé barvy. Do popředí se dostává oranžová, červená, modrá, nezničitelná je zřejmě kombinace černé a bílé.

Lucie Sýkorová

Foto: showtime.arts.ac.uk, homefurnitureandpatio.com, zoom-cities.com, digsdigs.com, chictip.com, cultureofstyle.com, portugalbrands.com, stepinit.com, dwell.com, cultureofstyle.com, europeanceo.com, cultureofstyle.com, archinect.com, design-milk.com, designboom.com, textileandterrain.com, sentientfurniture.com

29.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist