V centru nebo na okraji města?

Kde se usadit? V centru města, kde je všechno po ruce, nebo na okraji, kde je to jen kousek do přírody? Ti, co bydlí na okraji nebo rovnou za městem, většinou prahnou po bytu v centru. Ti, co bydlí naopak ve středu města, by rádi klid a zeleň za městem. Než se pustíte do investice, která vám může změnit život, zvažte všechna pro a proti. Tady je malý rádce, finální rozhodnutí ale bude vždycky jen na vás.

128481-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Největší rozhodnutí vás čeká hned na začátku – dům nebo byt? V centru větších měst se budete muset většinou spokojit s bytem, na okrajích měst naopak bez problémů pořídíte dům za cenu bytu v centru, mnohdy i levněji, záleží na městě.

Trend je jasný: stále více lidí se stěhuje z center za město nebo přímo do okolních vesnic. Rodinný dům ale využijí především rodiny s dětmi – mladé páry bez dětí nebo naopak páry, kterým děti už odrostly, jsou mnohdy spokojené s bytem a chtějí spíše do centra.

V centru nebo na okraji? Tam, kam jede autobus

Problém, který v okrajových částech často vzniká, totiž nedostupnost hromadné dopravy a tím pádem nutnost alespoň dvou automobilů, města naštěstí postupně začínají řešit. Do vesnic za městy už jezdívají pravidelné linky častěji než jednou za dvě hodiny, navíc tam často zabrousí i spoje nočních linek. Takovou výhodu má například Brno, které je s okolními vískami příjemně propojené, a to nejen přes den, ale i v noci. Zkontrolujte proto, jak na tom právě vaše vyvolená vesnice nebo okrajová část města je, ať nejste nepříjemně překvapení hned první dny po nastěhování.

Satelitní městečka? Postupně o ně přestává být zájem

Co poslední dobou upadá, je zájem o ještě nedávno oblíbené satelitní městečka. Právě špatná dostupnost a nedostatek těch nejzákladnějších obchodů jako jsou potraviny nebo drogerie jim příliš na oblibě nepřidává. Výhodnější jsou v tomto směru vesnice, kde všechno funguje tak, jak má – tedy je tam obchod s potravinami, pošta, škola i typická hospoda.

Jaká je cena v centru nebo na okraji?

Pokud je pro vás určující hlavně cena, připravte se na obrovské rozdíly mezi byty v centru nebo na okraji především v Praze a středních Čechách, výrazné rozdíly najdete i v Brně, v Ostravě nebo v Plzni, okrajové části můžou stát až dvakrát méně než centrum. V jiných městech už ale takové cenové výkyvy nejsou, spíše naopak – v menších okresních městech je mnohdy výhodnější pořídit byt v centru než dům na okraji.

Výhody a nevýhody bydlení v centru

Největšími výhodami bydlení v centru je výborná dostupnost MHD i služeb, ať už se to týká potravin a restaurací nebo pošt, bank či lékařů. Nevýhodou je naopak vyšší cena, ale i hluk a znečištění životního prostředí. Kromě posezení na balkoně (máte-li ovšem nějaký), není takzvaně kam utéct, kde relaxovat, kde se zašít a mít klid.

Výhody a nevýhody bydlení na okrajích měst

Byt nebo dům na okraji města nebo přímo za městem se sice může chlubit nižší cenou, ale mnohdy i nižší dopravní dostupností a mnohem menším výběr služeb. Do přírody je to ale „co by kamenem dohodil“ a pokud se vám podaří koupit nový byt či dům v okrajové části města, tedy ne přímo ve vísce za ním, ani s tou dopravní dostupností a nabídkou služeb to nebude tak hrozné – budete mít vlastně výhody obojího.

Záleží jen a jen na vás. Pamatujte ale, že takové rozhodnutí je závazkem na mnoho let, zvlášť pokud potřebujete například hypotéku, a proto se nevyplatí jej podcenit.

Martina Tlachová
Foto: palacehrlich.cz, realit.cz, bielykriz.sk, forum-bydleni.cz, praha.eu

6.10.2010 1:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist