Užitečné zástěny

V malých koupelnách se většinou nepodaří umístit kromě vany i sprchový kout. Kdo se však vany nechce vzdát, elegantně vyřeší sprchování pomocí sprchové zástěny.

Na jejich výrobu se specializují prakticky všichni výrobci sprchových koutů. Systémů otvírání a sklápění je však takové množství, že byste ji měli vybírat až poté, kdy jste pevně rozhodnuti pro konkrétní model vany.

Rámový standard

Mezi nejjednodušší a nejlevnější z nich patří takzvané rámové zástěny. Do hliníkového profilu většinou upraveného bílým lakováním nebo leštěným stříbrným eloxem je osazena výplň z plexiskla a jednotlivé díly se posouvají po okraji vany stejně jako dveře sprchového koutu. Rám je ale místem, kde se nejvíce zachycují nečistoty a zbytky mýdel ze sprchování, proto se připravte na větší pracnost údržby.

Zatímco podobné levné zástěny koupíte už za 3 000 korun, můžete mít i dražší designové provedení se skleněnou výplní a pochromovaným rámem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Bezrámový trend

Výše uvedený nedostatek odstraňuje bezrámové provedení. Zástěna z tří – nebo šestimilimetrového bezpečnostního skla se pevně připevní jednou stranou ke stěně na okraji vany a pomocí speciálního kování na sklo se pak jednotlivé díly „rozvinují“ či sklápějí ke zdi – podle toho, zda hodláte dát přednost vaně či sprše. Podle komplikovanosti provedení a počtu dílů se pak řídí cena skleněné zástěny. Například jednodílný model EVS1 od Ravak koupíte za necelých 8 000 Kč.

Dva v jednom?

Zatímco běžné vanové zástěny jsou určeny jako doplněk pro typizované vany, v obchodech se můžete setkat i s vanami – se speciálními kombinacemi označenými jako Kombi či Duo. Tyto vany počítají s tím, že se v nich lidé budou často sprchovat, a tak je jedna část vnitřního prostoru tomu přizpůsobena. Dno bývá naprosto rovné a ploché, opatřené protiskluzovým povrchem, stěny velmi příkré. Některé vany dokonce částečně tvarem napodobují vaničku sprchového koutu, takže sprchovací část uzavírá oblá zástěna, jedno – nebo dvoukřídlá. Toto řešení se určitě stane ozdobou každé koupelny, za eleganci však řádně zaplatíte. Například za set vany a sprchové zástěny Piccolo Duo od Duscholux zaplatíte téměř 100 tisíc korun bez DPH.

A co úklid

Aby na zástěně z pravého skla nezůstávaly nepěkné mapy ze zbytků mýdla, šamponu či se neusazoval vodní kámen, můžete si za příplatek objednat speciální úpravu povrchu skla (někteří výrobci ho mají už v základní nabídce). Po takto ošetřeném skle kapky stékají mnohem rychleji a nezanechávají po sobě žádné stopy. Sklo se upravuje již u výrobce – kdy se na vnitřní stranu sprchové zástěny nanese vrstva speciálního přípravku, která zacelí póry ve skle.

Foto Duscholux, Ravak, Riho, Ronal

Radek Starý

31.1.2006 5:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist