Užitečné rady při výběru nové vany

Pokud se chystáte koupit novou vanu, existuje spousta parametrů, jimiž byste se měli řídit. Tentokrát se však zaměříme na výběr vany z hlediska jejího praktického využívání.

112652-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Při výběru nové vany hrají vždy velmi významnou roli faktory, jako například prostorové dispozice koupelny, celkový rozpočet apod. Avšak to, jakým způsobem bude vaše vana nakonec využívána je také velmi důležitý parametr, který však bývá při samotném výběru vany mnohdy opomíjen.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Vana i sprchový kout
Pokud si díky prostorné koupelně můžete dovolit sprchový koutvanu zároveň, máte veliké štěstí. Můžete totiž popustit uzdu vaší fantazii i při výběru vany. Pro účely každodenní základní hygieny bude totiž pravděpodobně využíván zmíněný sprchový kout. Vana bude naopak sloužit převážně k relaxačním účelům, například v podobě aromaterapeutických koupelí. Můžete si tedy vyhrát s tím, zda bude vaše vana zabudovaná či volně stojící, hluboká nebo sedací, zkrátka se můžete při jejím výběru takříkajíc vyřádit. Také si můžete vybrat vanu s mnohačetnými funkcemi, jako je například bublinková lázeň, či masážní trysky.

Samostatná vana
Převážná většina lidí si však kvůli menším rozměrům koupelny nemůže dovolit jak vanu, tak i sprchový kout. V tomto případě byste měli hledět při výběru vany především na její praktičnost. Vzhledem k tomu, že bude určena ke každodennímu používání, neměla by být příliš hluboká, aby se vám z ní snáze vystupovalo. Dále by měla být opatřena alespoň 50 cm širokou vanovou zástěnou pro účely sprchování. Vzhledem k drobnějším rozměrům koupelny je mnohem praktičtější zabudovaná vana, která nezabere tolik prostoru a navíc obvykle poskytuje i volné plochy kolem svého obvodu, které lze využít jako odkládací prostor pro různé koupelnové potřeby.  Zabudované vany jsou také daleko stabilnější nežli volně stojící modely, což ocení především starší lidé.  Do těchto typů van, sloužících pro každodenní používání se rozhodně, coby nadstandardní vybavení, hodí rovněž spíše protiskluzová podložka, která bude sloužit jako bezpečnostní prvek. Různé masážní trysky a podobné prvky, typické spíše pro vířivé vany by mohly naopak překážet.

Kompromis
Pokud hledáte kompromis mezi výše uvedenými body, nabízí se řešení v podobě vany, kombinované se sprchovým koutem. Ta je přibližně metr hluboká (může být i sedací) a její součástí je, kromě klasické baterie, také sprchová hlavice s možností uchycení přímo na stěně, podobně, jako je tomu v případě sprchových koutů.

 

Čtěte také:

Nejbláznivější designové nesmysly do koupelny

Koupelnové proměny pro každého

Černobílá koupelna 10x jinak


Text: Lucie Sýkorová
Foto: alohomorra.com, designwagen.com, www4.geberit.com, dimensionsguide.com, bathroomsinkonline.com, showerdesign.blogspot.com, soundlightserviceitaly.com, euroagentur.com

24.5.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist