Úžasné schodiště se jen tak vznáší v prostoru. Jak to funguje?

Schodiště už dávno není jen praktický prvek domácnosti. Povýšilo na designovou záležitost, která může výrazně změnit interiér. K lepšímu. K těm nejokázalejším patří levitující schodiště, které postrádá viditelnou nosnou konstrukci a v prostoru působí, jako by se vznášelo.

trmenove_schodiste_jap_opera_atypicke_kovove_zabradli_foto_zdroj_jap_future-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: JAP Future

Schodiště vždy působí v interiéru zajímavě, ale jeho masivní nosná konstrukce zvláště menší prostor zatěžuje. Proto bytoví designéři začali stále více využívat možností levitujících schodišť.

„Efekt vznášejícího se schodiště umožňují takzvaná třmenová schodiště, jejichž nášlapy vystupují přímo ze zdi volně do prostoru místnosti,“ popisuje Petr Paksi, obchodní ředitel přerovské společnosti JAP Future, která se zabývá výrobou interiérových a exteriérových schodišť.

„U třmenového schodiště se každý jednotlivý nášlap kotví přímo do zdi, a to za pomoci dvou pevných trnů. K jejich ukotvení se používá chemická kotva, která je charakteristická vysokou pevností a navíc omezuje pnutí ve zdivu,“ doplňuje Petr Paksi.

Jaké si jen vybrat?

Třmeny jsou vyrobeny z kovu, ale nášlapy mohou být už z jakéhokoliv materiálu, který se hodí do vašeho pojetí interiéru: dřevěné, skleněné nebo kovové.

Zábradlí je důležitý bezpečností prvek. K levitujícím schodištím se nejlépe hodí zábradlí z čirého skla, které je prakticky neviditelné a nijak neruší čistou eleganci schodiště.

Tajemství levitace

S tímto typem schodiště je nejlépe počítat již při stavbě. Zásadní roli úlohu v jejich stabilitě totiž hraje kromě trnů a spolehlivého kotvení také pevná nosná stěna. Ta by měla být v ideálním případě betonová.

„Pevná zeď je pro řádné kotvení třmenových schodišť naprostým základem. Měla by být proto celá z litého betonu, případně z betonových tvárnic. Kotvení například do sádrokartonové příčky tedy určitě není možné,“ vysvětluje Petr Paksi.

30.6.2021 12:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist