Úžasná podívaná! Zasaďte si semínko a sledujte, jak se vyvíjí rostlina

Může to být napínavější než detektivka v televizi: Nechte vyklíčit třeba žalud nebo semínko a sledujte, jak se den za dnem proměňuje, když se v něm probouzí nový život… Jak raší první výhonky, které sílí, pak následují listy a rostlinka rose stále výš. Nakonec můžete rostlinku přesadit do nádoby nebo na záhon.

dub-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Zahrada na niti

Klíčicí miska pomůže zázraku života

Klíčicí misky, které vám umožní sledovat počátek života rostlinky, můžete použít třeba pro pěstování avokáda z pecek, předpěstování cibulovin nebo třeba k vypěstování kaštánku z kaštanu. Pozorovat semínko, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je příjemně uklidňující činnost. Uvidíte, že k rostlince získáte úplně jiný vztah, když se o ně budete starat od semínka, skoro jako k dětem, které vidíte růst od miminka.

Klíčicí váza s cibulovinou přivolá jaro

Speciálně tvarovaná váza se skvěle hodí na cibuloviny, které v ní můžete pěstovat i poté, co naklíčí a rozkvetou. Zrovna hyacintům nebo krokusům voda zcela stačí.

„Záleží jen na vás, jestli je budete pěstovat od cibule, nebo koupíte už rozkvetlé cibuloviny a do vázy je přemístíte. Jen nezapomeňte opatrně opláchnout kořeny, abyste rostlinu nepoškodili a zároveň nezakalili vodu. Vázu můžete zatížit kamínky, které vyskládáte na dno, aby ji vzrostlé květiny nepřevážily,“ radí Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti.

Mějte také na paměti, že čím větší chlad, tím déle cibuloviny kvetou.

Jak na to:

  • Semínka namočte na 48 hodin do vody, poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nevyklíčí, přibližně dalších 48 hodin.
  • Naklíčené semeno vložte do misky a tu umístěte na sklenici s vodou.
  • Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte jak se semeno probouzí k životu.
  • Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny – nebo ponechat ve vodě.

Přibližně jednou za týden vyměňte ve sklenici vodu.

Tip Living.cz: Při přesazování do nádob v pohodlí domova bez nepořádku pomůže voděodolná přesazovací podložka. Stačí ji rozbalit na stole či na zemi, secvaknout patentky v rozích a můžete se pustit do přesazování. Až budete hotoví, jednoduše vysypete nepotřebný materiál do koše, podložku vyklepete, srolujete a máte uklizeno.

15.1.2021 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist