Úvěry na renovaci a modernizaci – zmizí v nenávratnu?

V radě ministrů EU zvažují, že postaví úvěry na renovaci a modernizaci na stejnou úroveň jako běžné spotřebitelské půjčky.Před opatřeními Evropské komise, která mohou citelně zasáhnout úvěry ze stavebního spoření varuje Evropské sdružení stavebních spořitelen (EuBV). Změny by totiž mohly snadno způsobit dramatické zdražení některých úvěrů, čímž by se staly pro řadu lidí naprosto nedostupnými.

Rada ministrů EU jedná

Právě v těchto dnech jedná Rada ministrů EU o změně směrnice o spotřebitelských úvěrech, která by úvěry na renovaci a modernizaci bydlení postavila na stejnou úroveň s běžnými spotřebitelskými úvěry. Vzhledem k tomu, že úroky u spotřebitelských úvěrů jsou téměř dvojnásobně vysoké, čekalo by nás pak dramatické zdražení i v případě úvěrů na renovaci a modernizaci.

Důsledky by byly absurdní

Negativně by ale tato změna ovlivnila také spotřebitele, kteří chtějí ve svých domech provést změny související s ochranou životního prostředí. Jak řekl sám výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen Andreas J. Zehnder, důsledky tohoto nařízení by byly naprosto absurdní. Například půjčka na novou střechu, díky které by se snížily emise CO2, by musela byt zpracována jako dražší spotřebitelský úvěr, zatímco na vůz stojící před domem, pokud by se k jeho zajištění použilo stávající zástavní právo, by mohl být poskytnut výhodnější hypoteční úvěr.
Na tato fakta Evropské sdružení stavebních spořitelen důrazně upozorňuje a apeluje, aby bylo přijetí změny zrušeno.

Účelové versus neúčelové

Není půjčka jako půjčka. Běžný spotřebitelský úvěr můžete získat v podstatě na cokoliv, zatímco u účelových půjček je (jak již vyplývá ze samotného názvu) půjčka poskytována ke konkrétnímu účelu. V současné době jsou již oba typy dostupné také u stavebních spořitelen, ovšem v jednom zásadním bodě se liší, a sice ve výši úrokové sazby. Ta je totiž u účelových úvěrů téměř poloviční.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Nekopírujme Ameriku

Evropské sdružení stavebních spořitelen také varuje Evropskou unii před přebíráním amerického vzoru způsobu financování bydlení. „Tento model by neměl být vzorem pro Evropskou unii. O důvodech hodně vypovídá situace na americkém trhu s nemovitostmi,“ doplňuje Andreas J. Zehnder.
Nezbývá než doufat, že nakonec bude na základě zdravého rozumu rozhodnuto v zájmu evropských spotřebitelů.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

5.11.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist