Uvažujete o romantickém bydlení? Hausbót?

Hausbóty, stejně jako mobilheimy, jsou vnímány jako výkonové nebo sezónní bydlení. Přesto jsou natolik komfortní a schopné nabídnout bydlení i v zimě, ale mají jednu zásadní nevýhodu. Těžko si v takovém obydlí zřídit de jure místo trvalého bydliště. Ale pokud vám tato vada na kráse nevadí, pak není co řešit. A že je na takové téma dnes příliš velká zima? Právě proto, vždyť si to musíte rozmyslet a v létě začít užívat.

Představte si např. bydlení v klasickém a pro celoroční užívání určeném hausbótu. Němečtí architekti Hans Urklich a Theodor Gunterr rozhodně nejsou první, kteří se úspěšně pokusili o stavbu takového obydlí, jehož fotografie doprovázejí tento článek. Stačí si vybrat řeku, pokud možno splavnou a pak se už jen rozhodnout, kde váš dobrodružný život začne. V případě řeky Vltavy by bylo možné kotvit v podstatě trvale na pražském Smíchově či v Podolí a tedy v podstatě přímo centru města a zároveň na ostrově uprostřed řeky. Záleží pak na konstrukci vašeho domu, nakolik bude schopen plavby a pak už není problém soustavou plavebních komor dojet až do Hamburku. Cesta bude trvat přibližně 7 týdnů a rozhodně nebude nudná.

TIP: pro zasílání pošty je možné zřídit tzv. PO POX. O takové možnosti se informujte na kterékoliv pobočce České pošty, která nabízí několik variant této služby.

A vybavení takového bytu?

Není problém pořídit hausbót jako pohodlný dvoupokojový byt s kuchyní a koupelnou.Toaleta může být řešena jako suchá a nebo bude loď obsahovat plastovou jímku, kterou si můžete nechat jednou ročně vysát, podobně jako se to řeší u běžných rekreačních budov v případě, kdy není majitel ochoten či nemá možnost dům napojit na kanalizaci. Ohřev teplé vody, stejně jako teplo samotné a elektrická energie se dá získat s generátoru na tuhá paliva či naftu a navíc v každém legálním kotvišti většinu bývá za úplatu poskytováno připojení na elektrickou síť. Ani krb či krbová kamna nejsou problém. Jinak řečeno, pokud nebudete neustále na cestách a nebudete tedy odkázání jen na vlastní zdroje, pak může hausbót fungovat jako „normální“ bydlení tzv. se vším všudy.

A ceny?

Hausbóty, jejichž fotografie doprovázejí tento článek se pohybují v cenách od 600 000 Kč do cca 850 000 Kč. Jinými slovy, je to rozhodně výrazně levnější, než např.byt ve zmiňované Praze.

Red.
Foto hausbot.cz, schwimmhausboot.de

15.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist