Uvažujete o kožené sedačce? Dejte si pozor

Kůže patří mezi tradiční materiály používané v obytném interiéru. Objevovala se v různých podobách, ať už jako pokrývka, podlahová krytina, ozdoba a nebo právě potahový materiál. V této poslední roli ji známe nejčastěji. Kožené sedačky a křesla v lidech vyvolávají dojem luxusu a kvality. Kůže má své výhody a stejně tak i celou řadu nevýhod. Je dobré se nimi seznámit ještě dříve, než pod vlivem módy člověk zaplatí často nemalé peníze za něco, co vlastně vůbec nepotřebuje.

124576-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Kůže je přírodní materiál a je svým způsobem člověku blízko, podobně jako např. dřevo, bavlna nebo hedvábí. Je příjemná na dotek dlaní a ani kontakt mezi holým tělem a kůží není nepříjemný. Problém ale spočívá v tom, že ve srovnání textiliemi je kůže materiálem studeným.

Velká fotogalerie sedacích souprav

Vedle studenosti je tady další, ne zcela ideální vlastnost kůže, kterou pak ještě podporuje její barvení a ostatní úpravy, kterými prochází dřív, než se stane materiálem potahu a než se na ni člověk posadí. Kůže je sice savá, ale rozhodně ne tak, jako textilie. Když si v létě sedne uživatel na svou koženou sedačku v šortkách a bude se jí tedy dotýkat holým tělem, pak se právě na těch místech zpotí a „přilepí se“. Tenhle nepříjemný efekt jistě zná celá řada motoristů používajících kožené potahy v autě bez spolehlivě fungující klimatizace. Kůže je tedy v tomto smyslu v podstatě nehygienický materiál.

TIP: rozmyslete si dobře, zdali opravdu kůži chcete. Je to studený materiál a v létě se na svou koženou sedačku vždycky přilepíte, kůže bude fungovat jako igelit.

Kůže ale nemá jen samé špatné vlastnosti. Už jme zmiňovali, že je to přírodní materiál. Dál platí, že je-li leštěná, pak se poměrně snadno udržuje a stačí ji jen setřít vlhkým hadrem. V opačném případě, kde je kůže „hrubá“ jako semiš, se čistí naopak velmi špatně.

TIP: nekupujte koženou sedačku od výrobce, který nemá vlastí čistící prostředky a nebo který alespoň nedoporučuje či neuvádí nějaký způsob, jak o kůži pečovat. Máte-li malé děti, velmi si kůži rozmyslete.

František Skála
Foto Wittmann a archiv autora

26.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist