Útulno jako v pokojíčku

Co se dětem líbí? Jak chtějí mít vybavený svůj pokoj, kde nejdřív hlavně spí, pak si hrají a posléze k těmto základním činnostem přibude první učení a nakonec možná studium? Aby byly pořád spokojené, měl by se jejich pokoj proměňovat podle věku a potřeb. A dobrým řešením k rychlé proměně je tapeta.

08_instabilelab_spark-amb-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Instabilelab

V praxi vlastně dětský pokoj proměňujeme třikrát. První je pro mimino a batole, druhý se připravuje na prahu školy, třetí zase pro puberťáky, kteří časem dospějí… Samozřejmě se mění postýlka, ze které každý vyroste, stolek pro hry nahradí pracovní stůl pro žáčka a také se mění židle, aby vyhovovala potřebám dítěte a neničila jeho záda a zdraví… I tak ale děti touží po jiných a rozhodně častějších proměnách.

K čemu je tapeta?

Dodává to, co děti milují: barvy, námět pro fantazii – a další hru. Její výměna neznamená devastaci rodinného rozpočtu a ta změna je okamžitě znát. Pro mimina a batolata jsou tapety poměrně jemné, jak se postupně rozvíjí fantazie a vnímání, také tapety přidávají do kroku.

Podobně jako u ostatních tapet pro dospělé můžeme vybírat z přírodních motivů, z fantazijního světa rostlin a zvířat, najdeme naivistický styl i abstrakci, náměty sportu i industriální a architektonické. Se staršími dětmi proto můžeme klidně zabrousit při výběru i mezi tapety, které nejsou označovány jako dětské.

A rozhodně nechme dítě do výběru mluvit, protože ono bude ve svém „pokojíčku“ – a časem především za zavřenými dveřmi – trávit čím dál tím víc času. Jeho slovo je proto podstatné, a to nejen u tapet, ale také při výběru postele a vůbec celkového vybavení a stylu. Není nutno obcházet tvrdošíjně jen dětský nábytek. Některé značky jsou mladistvé tak, že mohou dítě provázet celé jeho dětství i v dospělosti.

A ještě jedna důležitá věc. Tapeta, to není jen vzor. Vybírejte také podle toho, jestli jsou ekologické, bez PVC a různých podpůrných částic, prostě prodyšné, z přírodních materiálů, zajímejte se o certifikáty výrobců a jejich postupy při výrobě. Žádat můžete i tapety „akustické“, které tlumí zvuk, a tapety s vyšší požární odolností.

10.8.2018 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist