Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

„Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Japonské přísloví, na kterém rozhodně něco je. Jsou oblasti, ve kterých se vyplatí připlatit si zpočátku za kvalitu a vlastnosti kupované věci, než pak tzv. zplakat nad výdělkem.

109033-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Toto pravidlo platí obzvlášť pro výběr elektrospotřebičů, které by měly sloužit delší dobu a navíc jejich pořízení i provoz tvoří značnou výdajovou položku rodinných rozpočtů. Rozhodování při nákupu by měly ulehčit mimo jiné energetické štítky, které vyjadřují energetickou náročnost jejich provozu. Tu ale ovlivňují i další faktory – především chování uživatele.

Energetické štítky a výběr spotřebiče
Počáteční investice u energeticky úsporného spotřebiče bude zřejmě o něco vyšší, ale tyto náklady by se měly v průběhu užívání vrátit. Lze energetickým štítkům věřit a jak se podle nich orientovat?

Energetický štítek rozřazuje přístroje do kategorie A (A++) až G, přičemž A++ je z hlediska spotřeby nejúspornější. Povinnost poskytování stanovených informací spotřebiteli, tedy i povinnost uvádět energetickou třídu spotřebičů, na štítcích je stanovena zákony EU i České republiky. Údaje na nich uvedené jsou navíc průběžně kontrolovány Státní energetickou inspekcí ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí.

 

4.4.2011 12:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist