Úspora energie? Zateplete i šikmé střechy

Vzhledem k tomu, jak neustále stoupají ceny energií, jistě vás napadlo zabránit nechtěnému úniku tepla z vašeho domova. Fasádu máte zateplenou, nová okna také, tak jak je možné, že teplo stále uniká? Zkuste se podívat vzhůru. Ano, máme na mysli střechu. Dost často se totiž zapomíná na izolaci šikmých střech. Pojďte se spolu s námi podívat, jak na to.

rsz_isover-pracovnik-aplikace-izolace-sikme-strechy-1-1100x618.jpg Zdroj: Saint-Gobain

Každá střecha vyžaduje izolaci a šikmé střechy rozhodně nejsou výjimkou, ba naopak. Pokud si říkáte, že do ní nechcete investovat, pak vězte, že pokud stavíte nový dům, máte izolaci dokonce podle vyhlášky o tepelné izolaci povinnou. U starého domu je to sice na vás, nicméně s izolací rozhodně chybu neuděláte, odměnou vám totiž bude velká úspora energie. A navíc si s ní můžete docela jednoduše poradit sami.

Co budete potřebovat?

Pokud si chcete práci opravdu hodně ulehčit, sáhněte po ISOVER Double Tram, což je systémové podkrovní zateplení. Tento systém si zamilujete už jen pro jeho naprosto úžasné vlastnosti – výborně izoluje, zabraňuje vytváření tepelných mostů, má velmi dlouhou životnost, snadno a rychle se s ním pracuje, je ekologicky a hygienicky nezávadný a hlavně jej pořídíte za rozumnou cenu. Je vhodný pro všechny domy včetně těch pasivních i domů s nulovou spotřebou energie. Potřebovat samozřejmě budete i nářadí, vybavte se nožem na řezání a metrem, sponkovačkou, lepicí páskou a lepidlem, hodit se vám budou také nákoleníky, schůdky nebo lešení.

Jdeme na to!

Nejprve je třeba izolovat prostor mezi krokvemi, takže se vrhněte do měření, počítejte vždy navíc se dvěma centimetry, aby vám izolace lépe držela. Měřte vždy každou mezeru mezi krokvemi zvlášť, protože nebývají stejné. Využít můžete izolaci skelnou, jako je třeba ISOVER Unirol PlusISOVER Unirol Profi, nebo čedičovou, jako jsou desky ISOVER Orsik nebo ISOVER Uni. Připravenou izolaci vložte mezi krokve. Pokud nejsou krokve dostatečně hluboké, abyste mohli vložit potřebnou izolaci, našroubujte na krokve přídavné latě. Pro kompletní izolaci je potřeba zateplit i prostor nad krokvemi. Vhodnou kombinací izolace mezi krokve i nad krokvemi získáte klidně i 380 mm celkové tloušťky izolace. Normou stanovená tloušťka izolace je minimálně 300 mm.

Následuje připevnění parotěsné fólie pomocí sponek. Využít můžete například ISOVER Vario® KM Duplex UV nebo ISOVER Vario XtraSafe. Pokud chcete minimalizovat riziko netěsnosti, přelepte každou sponku ještě lepicí páskou, použít můžete třeba ISOVER Vario XtraTape. Pozor si dejte také na protržení parotěsné fólie, všechny trhliny je třeba přelepit, protože jinak hrozí propouštění vlhkosti. Na okolní stěny připevněte parotěsnou fólii pomocí tmelu. Fólie by měla mít přesah minimálně 100 mm.

A jdeme do finále. Šikmá střecha je zateplena vrstvou izolace i parotěsnou fólií, teď už zbývá jen finální opláštění, které můžete provést za pomoci sádrokartonových desek.

Pokud se chcete do izolace šikmé střechy pustit sami svépomocí, ale nemáte moc představu, co všechno budete potřebovat a hlavně, kolik vás to bude stát, můžete použít kalkulačku. Spoustu cenných rad a nápadů najdete také na stránce isover.cz.

25.1.2023 1:09 | autor: Redakce | zdroj: Redakce ve spolupráci se Saint-Gobain

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist