Úskalí a radosti venkovního nábytku

Vybrat si vhodný venkovní nábytek na zahradu není vůbec snadné. Při nákupu hraje významnou roli nejen finanční stránka, ale také jeho využití, kvalita a odolnost.

133206-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Výběr venkovního nábytku

Není snadné se rozhodnout, jaký zahradní nábytek je pro vás ten pravý. Při výběru venkovního nábytku byste neměli šetřit na kvalitě, vždyť bude několik měsíců v roce vystaven povětrnostním vlivům, přímému slunečnímu záření, dešti a větru. V dnešní době však již není problém zkombinovat kvalitu s pohodlím a designem.

Odolnost na prvním místě

Nezapomeňte, že venkovní nábytek musí vydržet mnohem více, nežli ten, který si pořizujeme do našich interiérů. Hodně tedy záleží na volbě materiálu, ze kterého je nábytek vyrobený. Venkovní nábytek velmi často vyžaduje údržbu před zimou a na jaře. Ideálním řešením je mít krytý prostor, kde je nábytek přes zimu uskladněný.

Velmi oblíbený je hliníkový venkovní nábytek, který je lehký, odolný, nepodléhá korozi a vyžaduje minimální údržbu. Plastový nábytek je sice levný a lehký, ale je méně odolný proti slunečnímu žáru. Navíc se časem deformuje tvar a vzhled. Kovový nábytek je těžký, ale zato stabilní. Je také velmi odolný a trvanlivý, ale vyžaduje údržbu, která často spočívá v natírání. Využívaným je také dřevěný venkovní nábytek, který také vyžaduje pravidelnou údržbu, jinak se na něm vytvoří stříbrošedá patina.

Výrobky ze dřeva jsou často vystaveny UV záření a povětrnostním vlivům, načež se stále zvyšují požadavky na kvalitu nátěrových systémů, ochranu před UV zářením, odolnost nátěru vůči oděru i vodě a tak dále. Pro výrobu vodou ředitelných nátěrových látek se používají akryláty, odolné vůči UV záření a vyznačující se svou vysokou elasticitou. Díky tomu se uplatňují v povrchových úpravách stavebně-truhlářských výrobků spolu s nátěrovými látkami na bázi pryskyřic, vhodnými právě především na venkovní nábytek.

Lucie Sýkorová

Foto. freshome.com

31.3.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist