Usedněte ke stolu: Jsou tady svátky!

Štědrovečerní tabule patří pro každého z nás k slavnostním vrcholům roku a měla by náležitě vypadat. Inklinujete k prosté jednoduchosti sněhobílého stolu, nebo snad dáváte přednost barvám? Vše je povoleno. Inspirujte se našimi radami a ve fotogalerii hledejte tipy, které udělají váš vánoční stůl jedinečným.

2_veba_ubrousek_garbo-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: VEBA

Štědrovečerní hostina je korunou sváteční atmosféry a hned vedle vánočního stromečku si žádá vaši pozornost, fantazii a cit pro výběr vhodných doplňků. Její styl a tematičnost vybírejte s přihlédnutím k výzdobě celého domu. Tyto hlavní dominanty totiž spolu musí korespondovat, nikoli se rozcházet.

Pro dokonale sestavenou jídelní tabuli se vyplatí dodržovat tato pravidla:

  • Pořiďte si barevně neutrální jídelní servis. Rozhodně nešlápnete vedle, když pořídíte bělostný porcelán s jemným, nevtíravým zdobením. Jedině ten totiž můžete nenásilně kombinovat se zlatou, stříbrnou, měděnou či fialovou barvou nebo romantickým venkovem.
  • Na stůl pokládejte prvně mělký talíř, a to cca 2 cm od okraje, teprve až na něj ten polévkový. Mezi ně potom patří ubrousek, jenž koresponduje se stylem výzdoby.
  • Příbory vždy pokládejte tak, aby ty z vnější strany symbolizovaly posloupnost menu (polévková lžíce bývá umístěna na pravé straně před nožem, jehož ostří směřuje k talíři. Nalevo pak leží vidlička. Jako první vždy stojí ta sklenička s nápojem, který je určen k hlavnímu chodu.
  • V případě, že servírujete dezert, nad talíř položte příbor dezertní.

Stůl inspirovaný přírodou a venkovem

Preferujete střízlivost, kterou korunují přírodní prvky jako jehličí, šišky či režné mašle? Tak pak je tento design tím pravým právě pro vás. Někdo pro tento styl volí klasický bílý ubrus, jiný běhoun v kostce nebo slaměné prostírání.

Doprostřed stolu naaranžujte větvičky s dekoracemi. Vsaďte na dřevěné svícny, svíčky volte v klasickém bílém provedení, kdežto dekorační se silnějším průměrem obložte po obvodu ruličkami skořice. Do obchodu zaskočte pro dřevěné jeleny a šišky využijte jako nositele jmenovek.

Bílo-červená klasika!

Na stůl položte rudý běhoun, doprostřed oblíbenou vánoční hvězdu nebo populární cesmínu. Někdo preferuje adventní věnec. Opět se spolehněte na univerzální bílý porcelán, pokud ale doma máte hluboké červené talířky, neváhejte spojit jejich kontrastní síly. Ubrousky poskládejte nebo je ozdobte sponou. Milé a budící dojem retra jsou miniaturní plastové muchomůrky. A je hotovo!

Ledové království

Začněte bílým ubrusem, na který přijde stříbřitý běhoun. Porcelán i příbory umístěte dle instrukcí výše (opět se hodí ten bílý), skleničky volte v klasickém broušeném křišťálu, v tomto stylu pořiďte také svícny (úplně postačí i ty z kvalitního čirého plastu), do kterých usadíte bílé svíčky.

Stůl oživí čiré korálky, co budí dojem zmrzlých krůpějí, a jako hlavní dominantu zvolte kaly se smetanovými růžemi. Nádherně se budou vyjímat i skleněné koule s umělým sněhem a miniaturním lesíkem à la zapadaná krajinka.

 

16.12.2020 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist