Jak určit správnou cenu nájemného? Pomůže nejen cenová mapa

Cena za pronájem má vliv na spokojenost majitele bytu i nájemce. Nájemné by nemělo být zbytečně vysoké, ale ani nízké.

Co je to cenová mapa a k čemu se používá?

Cenové mapy se používají nejen k určení cen nájemného, ale také ke zjištění prodejních cen nemovitosti v okolí. Díky ní se dozvíte, za jakou cenu se pronajímají podobné byty ve vašem okolí. Jedná se o průměrné tržní nájemné bytů nacházejících se v obcích s více než 5 000 obyvateli. Částka je cenou za 1 m2 bez DPH. Cenová mapa je určena nejen majitelům bytů, ale také nájemníkům.

Jaké další faktory ovlivňují výši za pronájem bytu

S optimální cenou pomůže nejen mapa srovnávající ceny ve všech krajích ČR, ale také další faktory. Například:

  • stav nemovitosti,
  • občanská vybavenost a zaměstnanost v lokalitě,
  • velikost a úložné prostory.

Projděte si více cenových map a udělejte rešerši nabídek ve vašem okolí na inzertních webech. Nezapomeňte, že nájemné zahrnuje nájem a poplatky za služby.

Je možné nájem zvýšit?

Problematiku zvyšování nájmu specifikujte již ve smlouvě o pronájmu bytu či domu. Můžete tak předejít různým komplikacím. V nájemní smlouvě by mělo být uvedeno, o jakou částku se bude zvyšovat, a přesné datum, od kterého začne nová cena platit. Podle občanského zákoníku může majitel nájemci cenu zvednout maximálně o 20 % za 3 roky. V případě uzavření smlouvy o pronájmu na 1 rok může majitel nájemníkovi po uplynutí doby předložit novou smlouvu se zvýšeným nájmem.

Když si nechcete se stanovením ceny a pronájmem lámat hlavu

Pokud si chcete ušetřit starosti s cenovou tvorbou a pronájmem celkově, svěřte svůj byt do rukou správcovské společnosti Stálý nájem. Ta se o váš byt postará od A do Z.

Pomůže se stanovením výše nájmu, postará se o papírování a administrativu, najde podnájemníka a bude o něj pečovat, a navíc se postará o stav vašeho bytu. Vy si jen užíváte garantovaný nájem, a to i v případě, že je byt prázdný nebo nájemník neplatí.

13.1.2022 11:22 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist