Úplně jiná dlažba

Když se nějaká věc tváří jako pravá, ale ve skutečnosti má do originálu daleko, nazývá se kýčem. V případě cesty s betonovým povrchem, která vypadá jako z přírodního kamene uvedené tvrzení neplatí. Beton je materiál mnoha tvarů,barev a struktur.

125869-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Tištěné vzory

Na mechanicky zpracovaný a uhlazený povrch betonové plochy se aplikuje barevné práškové tvrdidlo v barvě, kterou si zákazník muže vybrat z bohaté nabídky základních odstínů a zapracuje se do povrchu. Po zavadnutí se do měkkého, ale pružného povrchu betonupostupně vtiskne vzor soupravou pryžových matric. Je možné si zvolit z široké nabídky různých vzorů. Volbu lze přizpůsobit stylu prostředí a také velikosti plochy. Po vytvrdnutí a omytí plochy se suchý povrch nastříká bezbarvým speciálním lakem který uzavře povrch a chrání jej tak proti nasakování vody a nečistot a zvýrazní rovněž jeho barvu. Speciální lak významně prodlouží životnost betonové plochy, neboť nedochází k odmrzání povrchu. Nástřik také brání nasakování olejů a nečistot, zvýrazní barvu, usnadňuje údržbu a omezuje prašnost plochy a zarůstání plevelem.

Dlažba – velká fotogalerie

Přednostmi jednolité plochy zhotovené tištěným betonem je rychlá realizace během jednoho dne, mechanická odolnost proti otěru a oděru, nenasákavost a vysoká pevnost, která je pětkrát vyšší než je u běžného betonu obvyklá. Celistvá plocha nezarůstá plevelem a údržba je tak velmi snadná. Nejzajímavější na tištěném betonuje však mnohočetná variabilita vzorů a barevných odstínů, od napodobení zámkové dlažby až po keramickou či z přírodního kamene.

Levná dlažba bez rekonstrukce

Zcela jinou technologií se provádí dlažba stříkaná, neboli spray beton. Ani zde není problém zvolit některou z mnoha barev, ale vzor se na betonovém povrchu vytváří pomocí šablony nebo speciální pásky. Výhodou stříkané dlažby je úspora, neboť tenká povrchová vrstva na bázi cementu vytvoří hladký a neklouzavý povrch, který lze nanášet na stávající betonovou plochu. Stejně jako u předchozího jednolitého betonu se povrch spray betonu snadno udržuje, má dlouhou životnost a univerzální využití v exteriéru.

Ražená dlažba

Systém vtlačovaných vzorů za současné pokládky a barvení čerstvého betonu je založen na jednoduchém principu strukturované šablony-razidla. Razítkový systém umožňuje vytvořit téměř neomezenou škálu barev i vzorů. Klasicky vějířovitě dlážděný vjezd, dlažební kostky či kámen nebo působivou mozaiku, to vše se dá razítkovým systémem vyrobit ve vysoké kvalitě a s minimálními časovými nároky v porovnání s tradičním způsobem dláždění.

Povrch razítkové dlažby je ošetřen kvalitními tvrdidly a ochranným nátěrem, které zaručují mechanickou pevnost a nepropustnost, neboť plastická vrstva se nanáší na litý beton, což zaručuje jednolitou vrstvu bez jakýchkoliv mezer. Mimo přitažlivý a nevšední vzhled betonové plochy je ražený systém betonové dlažby nesmírně pevný a trvanlivý a nenáročný. Používá se v interiéru i exteriéru na cesty, vjezdy, do zimních zahrad a k okolí bazénů.

 

Vyřešit nový vzhled stávajících asfaltových či betonových ploch monolitickým betonem je velmi výhodné, neboť polymerové směsi velmi dobře odolají oděru, tlaku, mrazu i vysokým teplotám v letních měsících. Dlažba vypadá stále jako nová, neboť se beton probarvuje barvami s UV filtrem, povrch se snadno udržuje a hlavně, v zimě neklouže.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Pressbeton a archiv autorky

8.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist