Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Vytvořili jste ze starých plechovek květináče na bylinky? Pustili jste se do výroby postele či zahradního nábytku z palet? Prolézáte sekáče a hadříky z nich přešíváte na stylové modely? Pak jste propadli upcyklaci – používání starých nepotřebných věcí na výrobu nových, originálních kousků!

26207021876_efc2dd2332_k-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Bonami

Upcyklaci nezaměňujte s recyklací! Zatímco při recyklaci dochází ke znovuzpracování již použitých materiálů, například tak, že z PET lahví se vyrobí bundy nebo zatravňovací dlažba, při upcyklaci z PET lahví postavíte skleník nebo stvoříte držáky na zubní kartáčky…

Recyklace je chvályhodná tím, že snižuje množství odpadů, ale ne vždy se jedná o levný nebo ekologický způsob. Při upcyklaci použijeme staré předměty na výrobu nových, užitečných nebo i zajímavých stylových kousků.

Upcyklace v komerčním světě

Na přehlídkových molech vídáme neuvěřitelné šaty a nejmódnější kabelky vyrobené z ústřižků látek a starších oděvů. Stella McCartney to dokonce posunula ještě o krok dál: Tato britská návrhářka použila v jedné ze svých posledních kolekcí plasty vylovené z moře. Značky jako H&M a adidas se také nadšeně pouštějí do upcyklace. Architekti a výtvarní umělci prozkoumávají možnosti vyplavenin, odpadu a věcí z druhé ruky, aby z nich vytvořili jedinečné návrhy a umělecká díla. Příležitosti jsou nekonečné – výsledky jsou unikátní a skvělé.

Zrodila se upyklace

Současný svět často nazýváme konzumním. Nutí nás kupovat stále nové a nové věci, které často ani nepotřebujeme. Tento kolotoč povzbuzují výrobci tím, že dělají nekvalitní věci a my tím, že chceme vše levné a nejlevnější, a tak se po krátké době pračka, skříňka či triko ničí, oprava se nevyplatí a my si jdeme šupito pro nové.

Reklama nám tvrdí, že ve vodovodu není tak kvalitní voda, jakou koupíme v plastových lahvích (a přitom tam teče jedna z nejkvalitnějších v Evropě!) a tak domů taháme a následně vyhazujeme tuny PET lahví.

Není divu, že jsme zatoužili po něčem opravdovém, poctivém, po něčem, co bylo pro starší generace samozřejmostí – kvalitní věci ze dřeva a dalších z poctivých materiálů, vyrobené s fortelem a hrdostí na vlastní práci.

A i proto se objevil nový trend: Vybíráme si stále častěji udržitelnější materiály, vintage nábytek a fair trade potraviny i oblečení. Nebojíme se trochu si ušpinit ruce a vrháme se do vlastnoruční výroby keramiky, malování nádobí i jiných kutilských projektů v nejrozmanitějších podobách. Zabránit vzniku odpadu už neznamená rezignovat na styl nebo úroveň. Právě naopak: Když vyrobíte vlastní věci z materiálů zachráněných před vyhozením, dodá to vašemu domovu atmosféru. Je to recept na vytvoření neopakovatelného interiéru.

Vyhrajte si se zbytky podlahy

Zbyla vám po položení nové podlahy nějaká prkna nebo podlahové díly? Byla by škoda je jen tak vyhodit – poslouží vám jako vynikající rozjezd tvořivého projektu. V okamžiku si můžete pořídit nový rámeček na fotky nebo věšák na kabáty. A co třeba originální prkénko na krájení? Květináč k pěstování bylinek na balkoně? Nikdy nebylo jednodušší vypěstovat si vlastní dobroty!

Jste nadšení cyklisti? Své hobby si můžete přinést i dovnitř, když staré kolo upcyklujete na super doplňky. Z kousků staré pneumatiky vyrobte náušnice, ze světlometu lampičku na stůl… Hromadu inspirace najdete třeba na Pinterestu!

TIP LIVING.CZ: Ať už se rozhodnete dělat s vaší starou podlahou cokoliv, není dobrý nápad ošetřené dřevo spalovat.

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu

  1. Máte staré nebo rozbité kolo, které už jen zabírá místo? Odšroubujte řídítka a sedátko.
  2. Spojte řídítka se sedlem nebo použijte jen samotná řídítka – budou představovat zvířecí rohy.
  3. Vytiskněte si šablonu Quick-Step, kterou si můžete stáhnout zde a obkreslete ji na podlahové prkno.
  4. S pomocí ruční pilky vyřízněte ze dřeva nebo laminátu příslušný tvar.
  5. Na tuto desku umístěte řídítka tak, aby připomínala zvířecí rohy. Na závěr můžete použít i sedlo.
  6. Bezpečně řídítka a sedlo připevněte pomocí kabelové pásky.
  7. Pověste dílo na zeď a připravte se: Každý myslivec bude závidět! : -)

 

15.6.2018 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist