Umyvadlo s odkládací plochou – hodí se nejen pro zubní kartáček a mýdlo

Někdy není možné přidat do koupelny dostatek poliček na odkládání potřebných věcí, jako jsou mýdlo, kartáček a pasta na zuby, ale i třeba hřeben či další nezbytnosti. V tom případě je elegantním řešením umyvadlo s odkládací plochou.

obr.11_bonami_authentic-kali_13265801013_o-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Bonami

V koupelně se bez něj prostě obejdete. Umyvadlo tam odjakživa patří, jen se místo různých skříněk a stojánků, na nichž bylo původně volně položeno, začalo upevňovat na desky či ještě častěji pomocí úchytů přímo na zeď. Zvláště, když pod ním není skříňka či deska, stává se v koupelně výrazným solitérem.

Jeho vzhled pak dotváří sifon, který se přestává schovávat. Naopak! Stává se designovou součástí umyvadla.

Moderní jsou asymetrické tvary a tenké stěny

Abyste mohli mít své mycí potřeby na dosah ruky, pořiďte si umyvadlo s odkládací plochou. Bývají dlouhá přibližně jeden metr a příjemně tím rozšíříte svou mycí zónu. Jejich tvary jsou oblé, hrany zakulacené a stěny by měly být co nejtenčí.

Pokud je prostor určený pro umístění umyvadla pravoúhlý, můžete volit tvar obdélníkový. Nevadí ani, má-li roh tupý úhel, protože seženete umyvadlo i s takto tvarovanou deskou. Umyvadlo v ní bývá odlito centrálně, asymetricky vpravo nebo vlevo, ale může být i předsazeno ode zdi apod.

Keramika stále hraje prim

Na výrobu umyvadel se nejčastěji používá keramická hmota, což je směs jílu, kaolínu, živce a křemičitého písku včetně jemně mletých keramických střípků. Vzniklá hmota se nalije do forem, které jsou zhotoveny z porézního plastu. Výlisky umyvadel se potom suší a manuálně upravují. Pak následuje dosušení, glazování a vypalování v pecích. Díky glazuře je povrch umyvadel odolnější proti otěru, poškrábání i chemikáliím.

Setkat se můžete ale i s umyvadly skleněnými, dřevěnými, kamennými či smaltovanými. Stále častější jsou také umyvadla z mramoru nebo umělého kamene.

Bílá je barva čistoty

Světlé barevné tóny v čele s barvou bílou se již tradičně váží k prostředí spojenému s hygienou. Bílá barva tady spolehlivě budí dojem dokonalé čistoty, ale také díky své univerzálnosti ladí s jakýmikoli obklady, dlažbou či koupelnovým nábytkem a doplňky. Přesto zvláště v luxusnějším provedení dominuje u vany a umyvadel barva černá.

Barevné spektrum je však daleko širší, protože například keramická umyvadla mohou být v barvě červené, žluté, zelené a dalších díky pigmentu, který jen přimíchán do glazury. U výrobků z litého mramoru může dojít k probarvení ve hmotě.

Varianty tvarů i barev umyvadel jsou tedy nepřeberné a jejich instalace je pro odborníka rychlá a relativně snadná. Takže během chvilky získáte nový designový prvek do koupelny a jako bonus komfort v podobě odkládací plochy.

Text: Ivana Kukalová

4.1.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist