Umění v kuchyni

Vybavení kuchyně by mělo být v prvé řadě praktické a odpovídající povaze všech činností, které se v kuchyni provádějí. Primární bude tedy užitná hodnota spočívající ve výkonu či podpoře výkonu nějaké technologické operace a teprve jako doplňkovou kategorii můžeme vnímat vzhled všech různých kuchyňských náčiní a nářadí připravených podílet se na někdy méně a někdy více invenčním kulinářském umění. To ale neznamená, že výbava kuchyně a její doplňky nemohou tzv. dobře vypadat.

Užité umění je užité ve smyslu propůjčení se např. tvarování nějakého předmětu, jenž nemá s uměním nic společného. Tedy např. namalovat obraz nebo vysekat z kamene sochu není aktivita spadající do kategorie užitého či užitného umění, naopak vymodelovat např. tvar šálku a ozdobit jej krásným dekorem užitým uměním je. A když se něčemu takovému věnují zajímaví umělci, pak to stojí za to. Jako příklad je možné uvést slavný časový servis, jehož autorem byl věhlasný architekt, jeden z pilířů architektury 20. století a zakladatel legendární školy architektury a designu Bauhaus Walter Gropius. Právě produkce dílen Bauhausu patří mezi dnes zcela nejcennější „artefakty“ z kategorie užitého umění  a některé původní návrhy, např. designérky Marianne Brant, je možné najít v současné produkci firmy Alessi.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Mezi nejdražší a v současnosti vyráběný porcelán patří ten, který nese značku Paloma Picasso představující současně jméno pravděpodobně nejstarší dcery světoznámého malíře Pabla Picassa. V tomto případě se ale jedná spíše než o výjimečnou tvorbu v rámci užitého umění o šikovné a zároveň snadné komerční nakládání se slavným jménem. Ale přirozeně, že svět kuchyňského a obecně gastro vybavení není tvořený jen účelovým nakládáním se jmény notoricky známých otců. Čtenáři časopisů o bydlení a lidé se zájmen u užité umění jistě znají produkci firem Alessi, Bugatti či Guzinni, která z velké části představuje právě výroby a doplňky určené do kuchyně. Nechte se tedy inspirovat a hlavně městě při výběru tzv. šťastnou ruku.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Alessi, Bugatti, Guzinni a archiv autora
14.2.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist