Umění v koupelně

Přestože nikdo nepopírá, že koupelnová baterie má sloužit ke svému původnímu praktickému účelu, nechávají se designéři často unést fantazií a stvoří výrobek, který připomíná víc umělecké dílo než obyčejnou vodovodní armaturu. Vybrali jsme pět příkladů takových „artefaktů“, které Vám předkládáme, ať už jako důkaz pro naše tvrzení a nebo čistě jen pro Vaši inspiraci.

111604-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Moon

Moon je pozoruhodná série pákových baterií firmy Bongio. Umyvadlová armatura, jejíž design reprezentuje základní tvarosloví celé řady, připomíná měsíc na obloze v jeho poslední fázi. Prohnuté tělo baterie tvoří jediný kompaktní celek, do kterého je uchycen perlátor. Vanový a sprchový model existují pouze v důmyslném podomítkovém provedení, sprchová hlavice a vanové výtokové ramínko korespondují se základními znaky umyvadlové baterie. Moon získal ocenění ADI Design Index 2002, které udílí Asociace pro průmyslový design nejlepším italským projektům.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Aquaviva

Aquaviva využívá přirozených vlastností vody, jejího pohybu a současně také zvuku vodního proudu. Kolekce nabízí důmyslné řešení odtoku vody samospádem, nikoliv tedy pod tlakem, jak je to běžné u tradičních baterií. K tomu je určen výtokový kanálek půlkruhového profilu, který nahrazuje běžná výtoková ramínka. Průtok vody se nastaví jednoduchým způsobem při instalaci baterie (patentováno). Průtok je udržován tak, jak byl nastaven, čímž se zabrání vytékání vody z baterie pokud kolísá tlak potrubí. Regulace teploty se provádí pohodlně pomocí obloukové páčky.

Strelitzia

Italský návrhář Daniele Bedini nazval nevšední sérií vodovodních baterií Strelitzia podle exotické květiny. Na první pohled je zjevné, že inspirací mu byl právě tento „květ z ráje“. Umyvadlový i vanový model jsou charakteristické svým delším aerodynamickým tělem, které ve své vrchní části decentně přechází do ovládací páky. Široké spektrum koupelnových doplňků vychází přímo z designu baterií – je tedy možné opatřit je stejným zakončením, jako ovládací páky u armatur.

Waterblade

Defétizmus typu: vše bylo již vynalezeno a nic nás nemůže překvapit, může rozptýlit armatura Waterblade designéra Petera Jamiesona. Není vůbec snadné nějakým způsobem nazvat a popsat jeho zvolený koncept. Možná by šlo říci, že se jedná o jaký si modulární systém poliček. Police slouží obvykle jako běžný odkládací prostor, ovšem myšlenka Waterblade je povyšuje na skutečně dominantní prvek s mnoha funkcemi. Z čelní hrany police tryská široký vodopád, který kontrastuje s pregnantní přímočarostí celé sestavy. Jasné čisté linie a variabilita Waterblade osloví i ty nejnáročnější vyznavače minimalismu.

 
Paolo e Francesca

Návrháři Alberto Rizzi a Rossana Didaglio se rozhodli symbolicky navázat na slavný příběh z Božské komedie Danta Alighieriho a vytvořili sérii, která je pozoruhodná svými harmonickými tvary. Ve známém příběhu byli milenci Paolo a Francesca společně uvězněni na jednom místě, ale nikdy jim nebylo souzeno na sebe pohlédnout a setkat se. Armatury tedy vyrůstají z jednoho výrazného a netypického výtvarného konceptu, jehož charakterem je vinutá spirála. Jednotlivé modely se však od sebe liší směrem zmiňovaného vinutí, které představuje v jednom případě mužský a v druhém případě ženský princip podobně, jako slunce a měsíc v kosmologické genezi.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

Radek Starý

Foto: Bongio, Ritmonio, Zazzeri

16.12.2005 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist