Umělkyně kouzlící se sklem: Gordana Turuk

ROZHOVOR Povídali jsme si s talentovanou umělkyní Gordanou Turuk, jejíž umělecká tvorba značky Gordana Glass doputovala až k Papeži XIV. či Alžbětě II. Kdo vlastně je tato žena, jejíž dílo křehké okouzlilo mocné a bohaté?

april-2017-2017-04-18_16-00-00-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: Gordana Glass

S vaší osobou je spojeno několik zemí. Kde jste prožila své dětství a čemu vděčíte za to, že jste se vydala na uměleckou dráhu?
Narodila jsem se v Německu, ale svoje dětství jsem s rodinou prožila v Chorvatsku. Vystudovala jsem textilní výtvarnictví v Záhřebu a následně módní návrhářství na italské škole módního designu Callegari. Lásku ke sklu ve mně probudila moje teta, která také maluje na sklo, i když jinou technikou, a ta mě brávala do svého ateliéru už od mých pěti let. Již od dětství jsem tedy směřovala k umělecké tvorbě, v níž by bylo hlavním materiálem sklo.

Představíte čtenářům blíže vaši práci?
Díla vytvářím technikou lehaného skla, do něhož maluji tekutými drahocennými kovy či vkládám vzduchové bubliny. V mé tvorbě najdete nejenom obrazy, ale i volně stojící objekty, skleněné interiérové prvky, lampy, exkluzivní interiéry a exteriéry, trofeje atd.

Proč vás zaujalo právě sklo?
Sklo má neuvěřitelnou energii a jeho hmota má v sobě velmi silný život. Rozhodně ho nevnímám jako studený materiál. Tento pocit má mnoho lidí – interiér se skleněnými prvky asociuje pocit studeného interiéru bez duše. Otázkou však je, kdo se sklem pracuje. Já se snažím zprostředkovat duši skla lidem.

Jak vypadá běžný den ve vašem pojetí? Pracujete raději ráno nebo večer?
V tom, jak probíhá můj den, objevíte i to, jak vypadá i můj život. Jsem matkou, takže na prvním místě jsou u mě děti. Tím se liším od kolegů – výtvarníků. Ráno dětem připravím snídani, rozvezu je do školy a pak teprve přijíždím do ateliéru a začnu pracovat. Přes den nemaluji, ale chodím na schůzky s architekty, klienty, přebíráme projekty, upřesňujeme věci, tvoříme skici, návrhy, připravuje se sklo. Kolem třetí hodiny odpoledne vyzvedávám syny a na řadě jsou kroužky a různé aktivity a povinnosti. Malovat začnu většinou až o půl desáté večer.

Kde čerpáte inspiraci?
Inspiraci k tvorbě nacházím v přírodě, zejména v podmořském světě. Hlubiny oceánu jsou pro nás zatím stále neprozkoumaným územím, které podněcuje lidskou fantazii věky. V podmořském světě je podle mě tolik zajímavých věcí, že bych potřebovala několik životů, abych ve svých dílech ze skla vytvořila vše, co v něm vidím. Moje tvorba ukazuje lidem, jak hlubiny vypadají, můžou vypadat a jak jsou krásné a odlišné od všeho, co můžeme vidět nebo vnímat na zemi. Když mi chybí inspirace a zrovna se nechystám na dovolenou k moři, tak vyjdu ven z ateliéru a projdu se v lese. Příroda je pro mě zdroj energie, kterou můžu libovolně čerpat a přenášet do své tvorby, ale i do svého života.

Vaše umělecké skvosty putovaly mimo jiné k velmi vlivným a známým osobnostem. Můžete nám blíže prozradit jejich jména a třeba i okolnosti, které k tomu vedly, či jim řekněme předcházely?
Ano, to je pravda. Jsem moc ráda a pyšná, že moje díla vlastní osobnosti, jakými jsou papež Benedikt XVI, britská královna Alžběta II., prezident Miloš Zeman či Václav Klaus. Je skvělé, když vidím, že i moje díla putují po celém světě a do velkých dálek, do jiných zemí a kultur.

Na jaké novinky se u vás můžeme těšit? Připravujete něco nového, například zbrusu novou kolekci, nebo něco podobného?
Ano, mám novou kolekci pod názvem „NEW SPIRIT“. Tvořila jsem ji díky nové životní etapě a zároveň díky vnitřní změně ve své tvorbě. Je to moje nová cesta a inspirace. Nová díla jsou od těch předchozích opravdu odlišná. Můžete se zajet podívat…

Jaký umělec vás chytil za srdce?
Obdivuji velikány klasické hudby. Není to sice obor z výtvarného prostředí, ve kterém působím, ale právě proto v nich nacházím velký zdroj inspirace.

Práci Gordany sledujte na webu Gordanaglass.cz.

Text: Lenka Zelnitiusová

5.9.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist