Ukradla vám kočka srdce? Tohle o ní musíte vědět!

Jste-li novopečeným majitelem ladné šelmy, možná stále ještě žijete v bludu, že byt patří vám? Omyl, ve chvíli, kdy jste ji přenesli přes svůj práh, stali jste se nájemníkem a kočičím lokajem.

shutterstock_1586208604-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Škrabání nábytku

Pokud si vaše kočka oblíbila namísto k tomu určenému škrabadlu váš nábytek, za který jste dali několik tisíc, zřejmě se o vás budou pokoušet mrákoty. Naši chlupáči tímto způsobem značkují své teritorium. Přední tlapky totiž ukrývají nejenom drápky, ale také pachové žlázy mezi prsty a na růžových polštářcích. Dávají tím najevo, že tady jsou doma. Tímto způsobem také procvičují své tělo.

Zbavit se škrábanců na nábytku způsobených kočkou žijící v bytě nebude snadné a dovoluji si tvrdit, že ani dvakrát reálné (pokud ji tato mánie dostihla). Možná ji stávající škrabadlo nevyhovuje nebo se prostě zamilovala do vaší sedací soupravy v barvě horkého kakaa stejně jako vy. Můžete na škrabadlo stříknout kočičí feromony nebo zkuste zjistit, z jakého důvodu jí nevyhovuje. Třeba není dostatečně stabilní nebo má špatné umístění, kde se kočka necítí svá.

Láska nebo způsob přivlastnění?

Pokud po práci dorazíte domů, vaše kočičí veličenstvo vás přivítá tolik přirozeným otíráním. Tímto způsobem si váš označkuje a dá jasně najevo jiným kočkám, že vy už další nepotřebujete.

Pokud pozorujete, že kočka pravidelně vyhledává možnost otírat se o váš obličej, gratulujeme vám. Vytvořili jste si silné pouto. Co ale tímto způsobem sleduje? Získává vaše pachy, podle kterých vás na 100 % pozná. Všimněte si, že pokud ucítí na vašem oblečení pach konkurentky, často ji přepadne žárlivost a uklidí se do kouta.

Kočičí podpis

Značkování slouží  jako teritoriální vymezení území, které většinou provází nekastrované kocoury v říji. Vykastrováním kočky a hlavně kocoura se tohoto nepříjemného jevu zbavíte.

To ale neznamená, že se vám nevymočí do papučí, když se podle ní dopustíte nějakého prohřešku. Vystřikování moči je obvykle symbolem kočičí nespokojenosti. V tomto případě se vyplatí pátrat, co se ve vašem bytě změnilo, nebo co jste „provedli“. Přibyl vám nový kočičí přírůstek, nechtělo se vám vstávat ve 4,  abyste naservírovali snídani,  nepřestěhovali jste kompletně obývací pokoj, ve kterém váš chlupáč spokojeně odpočíval? Kočky jsou vnímaví tvorové a ze všeho nejvíc nesnášejí změny. Vyhovuje jim zajetá rutina.

10 tipů, jak ustát společnou domácnost s kočkou!

  • Pořiďte ji krytý kočičí záchod s uhlíkovým filtrem. Kočka se bude cítit bezpečně a také zamezíte cestování pachu jako u otevřených toalet, u kterých kočkolit odlétává vpravo i vlevo.
  • Pro dobrý pocit váš i vaší kočky čistěte toaletu denně. Bude-li znečištěná, kočka vykoná potřebu jinde.
  • Obyčejné kravské mléko jim nedávejte, laktóza jim nedělá dobře.
  • Milují místa, kde se cítí bezpečně a mají přehled, což je jeden z důvodů, proč jim pořídit kočičí strom. A jako bonus ho může škrábat.
  • Pod misky se žrádlem a vodou položte prostírání. Kočka si totiž kousky masa sežere nejraději mimo misku.
  • Zasaďte kočičí šantu nebo trávu pro podpoření vylučování spolykaných chlupů nebo kočce dávejte speciální maltózovou pastu.
  • Dohlížejte na pravidelnost v odčervení a kočku chovanou doma nepouštějte ven, zabraňte také styku s venku žijícími konkurentkami.
  • Granule skladujte v uzavíratelných plastových boxech. Nepřijdou o aroma a nepustí se do nich vlhkost. Zaručíte své kočce křupavou a voňavé granule.

 

22.2.2022 11:11 | autor: Zelnitiusová Lenka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist