Ukotvení umyvadla – poradíme, jak na to

Pokud jste se nerozhodli pro celkovou rekonstrukci a úpravy ve vaší koupelně jsou pouze dílčí, můžete některé stavební zásahy zvládnout poměrně dobře sami, pokud jste alespoň trochu zruční. K jedné z takových úprav patří i zavěšení a upevnění umyvadla na zeď.

120429-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Pro upevnění umyvadla jsou zapotřebí 2 otvory ve stěně. Důležité je správně si vyznačit body k vrtání tak, aby ležely soustředně s odpadem. Výšku otvorů určí montážní výška zhruba 85 cm mezi podlahou a horní hranou umyvadla.
K upevnění využijete upevňovací sadu, která bývá součástí umyvadla, pokud není, bude zapotřebí ji dokoupit. Správně obsahuje závěsné šrouby, hmoždinky a podložky.

Pokud budete vrtat do dlaždic, vrtejte bez příklepu a vrtání nastavte na pomalé otáčky. V momentě, kdy se dostanete na zdivo, zapněte příraz.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie umyvadel

Teď přichází chvíle na našroubování obou závěsných šroubů do hmoždinek. Otvory pro hmoždinky by měly být vyvrtané minimálně do hloubky 8,5 cm. Nyní umyvadlo nasaďte a přišroubujte jej.

Přichází fáze montáže umyvadlové baterie. Nejprve položte na otvor pro kohoutek na horní straně umyvadla těsnící kroužek. Poté nasaďte baterii s oběma připojovacími hadicemi.

Zespod nasaďte na závit armatury nejdříve těsnící kroužek a poté krycí matici. Pevně je utáhněte.

V dnešní době je velká většina armatur opatřena připojovací hadicí. Nasaďte ji tedy na rohové ventily. Poté je utáhněte stlačitelným šroubovým spojením.

Při montáži odpadního ventilu postupujte následujícím způsobem. Horní část ventilu bude muset být opět opatřena těsnícím kroužkem, tím ventil podložte a zasuňte jej shora do odpadního otvoru umyvadla. Spodní část ventilu nasaďte na horní část a zašroubujte. Otvor pro excentrické táhlo přitom směřuje dozadu.

Poslední fází je připevnění sifonu. Na odpadní trubku tedy nasaďte sifon a spojte jej s odpadním ventilem. Vše, co jste v průběhu pracovního postupu šroubovali, pevně dotáhněte. Následně spojte táhlo excentrické soupravy s kloubovou spojkou a nastavte vše tak, aby se zátka odpadu těsně zavírala a dobře otevírala.

Pro pomoc při výběru umyvadla, jeho tvaru, typu nebo barvy můžete čerpat inspiraci v našich  článcích „Stylová umyvadla do koupelny“, „Umyvadla na vysoké noze“ anebo ve článku „Umyvadla z přírodního kamene“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: channel4.com, alcaplast.com, infosanitar.com, acquaebagno.com, hansgrohe-int.com, ikea.com, lyco.co.uk

7.3.2013 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist