Udržitelný šatník pro každého

Když jdete na běžný nákup, zamyslíte se nad množstvím plastových pytlíků. Ani plýtvat s energiemi či vodou se vám už nechce, to je fajn. Ale ruku na srdce, kdo z nás řeší i obsah šatníku? Přitom to není až tak složité, stačí dodržet pár pravidel.

profimedia-0164710367-1-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Červená pro „fast fashion“

Fast fashion je označení pro levnou nekvalitní módu, která v dnešní době v mnoha módních řetězcích převažuje. Model, který se řídí hesly rychle vyrobit, prodat a zbavit se. To znamená, že nás nutí nakupovat velká množství zboží, které ve většině případů vznikalo za neetických podmínek v rozvojových zemích a ani ho tolik nepotřebujeme.

Zbytečně tak byly čerpány přírodní zdroje, došlo ke znečištění životního prostředí při výrobě a v neposlední řadě málo vydrží. Samozřejmě plýtváme našimi vydělanými penězi!

Omezit fast fashion můžete hned ze začátku a to tím, že dáte přednost kvalitě před kvantitou. Pořídíte jen takové kousky, které vám učarují a budou se líbit i za několik let. Životnost prodloužíte správnou péčí.

Zelená pro „slow fashion“

Představme si zpomalený film. Nyní máme čas zaměřit se na detaily: Použitý materiál, za jakých podmínek daný kousek vznikl, zpracování, jak dlouho bude módní a budeme ochotni ho nosit, jakým bude odpadem a tak dále. Všechny tyto myšlenky jsou myšlenky správným směrem, kdy propojujeme etické, ekologické i fair trade principy. V ideálním případě budeme mít sice prázdnější, ale o to radostnější šatník.

Brzda a respekt

Tohle pravidlo je jednoduché. Stačí zpomalit. Zpomalit naši osobní spotřebu. Planeta potřebuje čas na regeneraci. A respektovat. Respektovat práci druhých, náležitě ji umět ocenit.

Nová šance

Ne každému se chce chodit přímo do sekáče, to je pochopitelné. Už jste zkoušeli udělat si blešák jen mezi známými? A když každý přinese ještě něco dobrého k snědku či pití, může to být zábava i gastronomický zážitek. I kdyby se jen pár kousků chytlo, má to smysl a příště už budete tušit víc, kdo má jaký vkus. Pak tu máme ještě charitu či kontejnery na textil.

Není nutné ihned začít nakupovat oblečení pouze z biobavlny a podobně, fast fashion se dá zpomalit!

8.10.2018 10:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist