Udělejte si z balkonu oázu klidu

Také při nádherném počasí, které panuje, závidíte všem těm šťastlivcům, kteří mají vlastní dům a u něj zahradu? Vystačili byste si s malinkou zahrádkou v zahrádkářské kolonii, jen abyste měli pocit většího soužití s přírodou? Jaro je konečně tu a v nás se probouzí touha být jeho součástí a vy nezoufejte, pokud nemáte ani kousek půdy k obdělání. Udělejte si zahrádku na balkoně!

120723-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Stačí několik nápadů a můžete se oddávat chvilkám klidu na terase nebo na balkonu porostlém zelení. A nebude vás to stát ani příliš námahy a dokonce k tomu nebudete potřebovat ani rady odborníků. Začněte od podlahy. Tradiční betonovou nahraďte vhodným odolným linoleem, nebo sáhněte po mrazuvzdorné dlažbě. Poté se porozhlédněte po vhodném nábytku. Vybírejte podle velikosti plochy, kterou hodláte k odpočinku používat. Raději sáhněte po méně masivních kouscích, ideálně z pevné síťoviny. Takový nábytek je nejen pohodlný, ale zároveň také působí vzdušně a nebude vám opticky zabírat celý balkon. Dbejte na to, aby vámi vybraný nábytek odolával povětrnostním vlivům, protože jen stěží jej budete každý večer stěhovat domů. Také jeho údržba by neměla být náročná. Na balkony se přeci jen práší, snášejí se sem pyly, ptáci na ně sem tam upustí nějaké to smítko. Máte-li nedostatek místa, pak zvolte nábytek rozkládací. Místo ušetří také sklopný stolek, který přiděláte na stěnu a v případě potřeby jej můžete jednoduše skládat a rozkládat. Myslete i na pohodlí. Zatímco v jarních měsících sluneční paprsky vyhledáváme a nevyhýbáme se jim, v létě je tomu naopak. Pokud tedy máte balkon, na který praží slunce po celý den, investujte do nějaké markýzy či rákosových žaluzií, které vám zajistí příjemný stín. Vystačíte si ale také s obyčejným slunečníkem.

 

Balkony jsou ideální v tom, že má člověk veškeré dění před sebou, může sledovat, co se děje na ulici pod ním, nebo na nedalekém hřišti, ale zpravidla nejsme ani my na balkonech nepozorováni. Chcete-li se skrýt před zraky zvědavců, vyzkoušejte prvky z pergol a využijte ozdobné dřevěné zástěny, po nichž se budou pnout rostliny. Zajímavou alternativou jsou také zasklené lodžie, ale ty se většinou stanou součástí bytu a na nějaké posezení už nezbývá místo. Ovšem, pokud se rozhodnete zasklený balkon využívat jako terasu k odpočinku, pak vězte, že si můžete vytvořit dokonalou oázu klidu, zimní zahradu i příjemné letní posezení. Výhodou je, že se do uzavřené lodžie tolik nepráší, je v ní klid třeba i pro malého spáče v kočárku a snadněji se udržuje čistota. Jestliže je zasklení provedeno opravdu dokonale, měli byste i v zimě, v době, kdy teploměr ukazuje pět pod nulou, držet teplotu nad nulou. Nečekejte však, že se tu ohřejete; rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je asi deset až dvanáct stupňů.
A aby vaše posezení bylo dokonalé, chybí už jen vysázet první jarní květiny do truhlíků a můžete si začít nefalšovaně užívat. A co že se vám do truhlíků momentálně hodí nejvíce?

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

 

♥První poslové jara♥

Primulky
Pamatujete si na školní léta, kdy jsme se učili první jarní kytičky? Tahle mezi nimi byla vždycky, i když mnozí asi nevědí, že pod tímto názvem se skrývá prvosenka jarní – petrklíč. Je vhodná spíš pro venkovní pěstování, ale proč se s ní nepotěšit zjara doma a později ji nepřesadit na záhonek před dům či chatu? K dostání jsou různé druhy, velikosti i barvy. Přiznám se, že nejraději mám žlutý odstín. K tomu, aby co nejdéle kvetla tak krásně, jak ji zakoupíte, potřebuje dostatek světla. Avšak přímé sluneční paprsky jí za oknem dobře dělat nebudou. Potřebuje totiž poměrně nízkou teplotu, asi kolem patnácti stupňů. Zalévat stačí vždy, když vyschne substrát. Máte-li malé děti, pamatujte, že obsahuje jedovaté silice, které mohou vyvolat alergickou reakci.

 

Narcisy
I těch už je k dostání široká škála. Na podzim si můžete koupit jejich cibule, ale stačí-li vám jen “sklízet”, koupíte i tyto květiny v obchodech již předpěstované v květináči. Potřebují dostatečnou závlahu a polostín. Přímé sluneční paprsky jim škodí. Po odkvětu je můžete přesadit do záhonku.

Hyacinty
Drobnokvětá rostlinka, která doslova hýří barvami. Péče o ni je stejně nenáročná jako u předchozích druhů. Věděli jste, že při každoročních slavnostech květin v Nizozemí tuto květinu používají k výrobě alegorických květinových vozů? Obsahuje alkaloidy, takže je mírně jedovatá. Mohou vyvolat podráždění kůže, při náhodném požití koliku, bolesti břicha a trávicí potíže. Ale zase nádherně voní.

Z jarních květin můžete volit také mezi krokusy, které mají krásnou fialovou, bílou, žlutou či modrou barvu, a tulipány. To jsou skuteční vládci jarních květin a pěstitelé se předhánějí ve vyšlechtění co nejoriginálnější barvy.

Petra Martišková
foto: saucyonion.blogspot.com, oftravelsandtravails.blogspot.com, panoramio.com, news.myhammer.co.uk

28.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist