Jak uděláme hezčí byt na Vánoce?

Přes vybrané kousky nábytku a dekor, který pro byt hodně znamená, jsme se dostali na práh svátků, které dokážou náš byt i dům převrátit naruby. A my se přitom snažíme vtisknout celému našemu obydlí slavnostní ráz, nezapomenout na tradice a vstřebat i poslední módní trendy.

00_holiday_table_christmas_9b_final-616ed54e-c81a-4c4e-b9d0-5bb947c4f68f-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: Ghidini1961

Kdyby nás v tom předvánočním šílenství pozoroval nějaký mimozemšťan, nestačil by se divit. Leštíme, myjeme, čistíme, pečeme, balíme, vaříme dlouhé dny a nastavované noci. A pak v několika okamžicích je náš čisťounký byt plný lidí, dětí (někde i zvířat) a také zmuchlaných vánočních papírů po zemi. S ním (a dětmi a zvěří) se tam povalují drobky z cukroví, slupky z mandarinek, zapadlé oříšky, množí se otisky dětských tlapek od čokolády i mastnoty… Ano, uklízet se má až po svátcích, ale co naplat:

Chceme to mít hezké!

Nejprve se rozhodněte, jestli budete tradiční, nebo trendoví a svého rozhodnutí se držte. Myslete přitom i na ty, kteří s vámi domov sdílejí, co mají rádi oni. Jestli se děti těší na svoje staré ozdoby, fialovou s růžovou je nenadchnete, i když je tolik v trendu. Výzdoba by vůbec měla ladit s charakterem bytu a jít mu naproti.

Základní rekvizitou vánočních svátků je zelené chvojí, dotek zlata a červená barva. Tím jsme zároveň složili tradice. Ale nikdo neříká, že zlaté musí být zvonečky a koule, červená zase jablíčka…

I tady můžete opatrně modernizovat a přitom dostát tradici. V obrázkové galerii máte ve zlatě například miniaturní odpadkový koš, náprstek ve velikosti XXXL a kbelík s oušky a celá souprava je určena právě pro slavnostní tabuli.

Světlo a svěžest

Pojďme k rekvizitám, které jsou opravdu hodně důležité. Naše obydlí by mělo příjemně zářit, ne zrovna pozlátky a mohutnými zlatými řetězy, ale chytře rozmístěným světlem, které obstarají různé lampičky a svícny.

Tím druhým důležitým bodem jsou řezané živé květiny. Nemusíte za ně utrácet majlant, stačí je upravit s jedlovými větvičkami a drobnými kouličkami do menších misek na stole, pak vám bude stačit pár kvítků, ale výsledek bude kouzelný. Ty jedlové větvičky nejsou rozmar, prostě neopadají tak jako smrkové a nebudou kvítkům ubližovat tak jako huňaté borovicové.

Centrem je stůl

A jeho hlavní ozdobou porcelán a sklo. Dopřejte si ve své domácnosti aspoň pár kousků kvalitního porcelánu, i kdyby to měl být jen miniaturní přátelský servis se dvěma šálky a konvičkou. Pak si vytvoříte vlastní tradici. Až si někam stranou sednete s tím nejbližším, budete tiše popíjet kávu nebo čaj a pozorovat, jak si děti (psi, kočka, plameny v krbu, plamínky svíček) hrají, budete cítit, že svátky se povedly, protože jste tu spolu.

18.12.2017 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist