Úchytky – „malý“ detail, který dělá „velký“ celek

Nejen v kuchyni, ale v ostatních místnostech určitě oceníte, když všechny zásuvky a dvířka jdou bez problémů vysunout či otevřít. A k tomu navzdory všem módním vlnám nejspolehlivěji poslouží právě nábytkové úchytky.

obr.4_folie_mat_vanilka_foto_zdroj_trachea-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Trachea

V posledních letech vládnou designu minimalistické trendy, které se promítají také do výroby nábytku. Oblíbené čisté linie interiérů podtrhují předměty bez úchytek, které se ovládají tlakem neboli pomocí push systému. Přesto to vypadá, že se pomalu vracejí na scénu pěkné úchytky, které mohou být doslova šperkem na každém šuplíku. Pomůžou vám sladit jednotlivé kusy nábytku, dodat interiéru šmrnc nebo dokonce i zamaskovat případné škrábance.

Koupit knopky nebo kapsy?

Rozhodli jste se, že svůj nový nábytek doplníte vhodnými úchytkami? Potřebujete provést drobnou renovaci nábytku a výměna kování se vám zdá jako levná a zároveň efektní? V tom případě si ale nejdříve ujasněte pár pojmů, bez nichž byste nákup měli o poznání těžší. Mezi běžně užívané kování patří tzv. knopky. Ty mohou být hranaté, kulaté, oválné apod. Jsou to vystouplé úchytky a drží pouze na jednom „šroubku“. Dále můžete zvolit úchytky podélné, které musíte upevnit většinou ve dvou bodech. Jsou-li na tzv. štítku, který má tu výhodu, že pomůže zakrýt případné nedostatky na nábytku, přidělávají se většinou ve čtyřech bodech. Podélné úchytky bývají jak rovné, tak vyklenuté. Patří k mezi ně i ty s pohyblivým kruhem.

Tzv. kapsy určitě znáte z rustikálních komod. Jedná se většinou o vyklenuté půlkruhy, které se přichycují k povrchu ve dvou až třech bodech.

Nejrozšířenější jsou kovové

Dříve velmi populární úchytky porcelánové či skleněné dnes připevníme spíše na komodu po babičce. Do moderních interiérů se více hodí ty, které jsou vyrobené z kovu, ať již jsou to hliník, nebo chrom, případně různé kombinace s kamenem či keramikou. Do dětských pokojů jsou vhodnější úchytky plastové nebo z tvrzené pryže.

Svému domovu můžete tedy dát novou tvář, aniž byste příliš zatížili svou peněženku. Podstatné je také to, že ve stejném designu většinou koupíte různé typy úchytek, takže sjednotit jednotlivé kusy nábytku pro vás nebude žádný problém.

Ivana Kukalová

14.12.2016 9:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist