Tvrzená deska ze sádrokartonu na podlahu? Proč ne!

O sádrokartonu už bylo napsáno mnoho informací. Vše je však ve vývoji, a proto i v tomto odvětví nacházíme stále nějaké novinky. Sádrokartonové desky se nejvíce používají pro stropní konstrukce, příčky a podhledy. Napadlo vás někdy použít desky ze sádrokartonu na podlahu?

111794-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Představíme vám speciálně tvrzenou desku vhodnou na podlahu. Taková deska vznikne složením základních druhů sádrokartonových desek, což je obyčejná bílá White, protipožární Red a impregnovaná Green, do jedné. Výsledkem je deska se zvýšenou pevností povrchu i jádra s výrazně lepšími akustickými vlastnostmi.

Dá se využít všestranně, ale nejvhodnější uplatnění najde při kladení podlahy v půdní vestavbě. Jde o jednoduchý postup, při němž stačí na původní stará prkna položit vlnitý papír a na něj nasypat suchý podsyp kvůli vyrovnání, případně vložit dřevovláknitou desku. To pro snížení tzv. kročejového hluku. Pak už jen zbývá jednoduše položit ve dvou vrstvách suchou podlahovou desku ze sádrokartonu. Na finální pokládku lze aplikovat například lamelové parkety, dlažbu, PVC nebo přímo koberec.

K zásadním výhodám tohoto typu podlahy se řadí snadná a rychlá zpracovatelnost. Deska se pokládá za sucha a řeže se nožem. Časově odpadá technologická pauza na vytvrdnutí a zaschnutí podkladu. V praxi to znamená, že konečnou vrchní vrstvu můžete pokládat vlastně okamžitě.

Jaké vlastnosti má nový typ desky?
Protipožární impregnovaná deska se vyznačuje zvýšenou pevností a tvrdostí povrchu. Pevnostní charakteristiky jsou srovnatelné s dutinovou cihlou nebo pórobetonem. Zásluhou této zvýšené pevnosti je možné na desku zavěsit těžší předměty. Reálně to znamená zátěž až do 55 kg, když jsou použity hmoždinky pro dutinové materiály při opláštění 2 x 12,5.

Tento typ desky disponuje rovněž požární a mechanickou odolností včetně rezistence ve vlhkém prostředí. Proti běžným protipožárním deskám typu DF má rovněž vyšší zvukově izolační schopnosti. V porovnání se standardními profily jde o zlepšení až o 8 dB.

Tato nová deska je houževnatá a objemově stálá. Přitom se snadno zpracovává jako klasická sádrokartonová deska. A co víc? Díky své nízké hmotnosti nekladou tyto desky na nosnou konstrukci objektu žádné zvláštní statické požadavky.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: avsforum.com, knaufdrywallpressoffice.blogspot.com, loftsandextentionsl.co.uk, furniture.trendzona.com, casa.tuttomercato.it, runyweb.com, womanadvice.ru, sibprof.ru, andofftheywent.com, millretreatcentre.com, privilegecanoas.com.br

21.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist