Trpíte nespavostí?

Pocit únavy přes celý den a stejně tak pocit vyčerpání i bezprostředně po probuzení, to všechno mohou být příznaky způsobené celou řadou příčin, ovšem, pokud si myslíte, že žijete víceméně zdravě, pak zřejmě „neumíte“ spát.

125942-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Spánek je sice něco zcela přirozené, čemu se lze jen těžko učit, ale je možné jej zefektivnit a zrušit příčiny jeho častého přerušování nebo mělkosti.

Pokud tedy považujeme za hotovou věc, že máte kvalitní matraci, že větráte a že nespíte v přetopené místnosti, pak si zkuste odpovědět na následující otázky:

1. chodíte spát pravidelně ve stejnou dobu? Pokud ne, může to být jeden z důvodů nesavosti, neboť vaše tělo je jednoduše „zmatené“.

2. nepijete před spaním čaj a nebo kávu? Obě tekutiny totiž obsahují povzbuzující látky, které vás udržují v bdělém stavu.

3. pijete alkohol a nebo kouříte před spaním? Ani jedno není pro vaše tělo dobré.

4. spíte přes den?  Pokud ano, pak máte „naspáno“ do rezervy a nedivte se, že pak večer nemůžete usnout.

5. koupete se večer v teplé vodě? Pokud ne, pak to zkuste, tělo se pěkně uvolní.

6. holdujete opulentním večeřím? Pamatujte, že zatímco vy se pokoušíte spát, tak vaše tělo tráví vaší večeři a tedy „pracuje“. Pak se nedivte, že těžko usínáte.

7. a banální otázka na závěr: chodíte do postele skutečně jen když jste unavení a nebo tak jdete ze zvyku a pak se lidově řečeno „převalujete“ ještě alespoň hodinu?

TIP: a co fyzická práce? Když se unavíte, usnete snadno.

Red. s použitím materiálu Ministerstva zdravotnictví ČR

30.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist