Triky a inspirace pro malé byty

Ať zvedne ruku, kdo má malý byt! To jsme čekali, skoro všichni. Malé byty mají své výhody, ale při nevhodném uspořádání mohou působit stísněně. Budete-li se při zařizování řídit několika málo pravidly, která vám prozradíme níže, vykouzlíte prostorné království z každého interiéru.

12oostor.com_fläpps-leaning-shelf-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: OOSTOR.com

Nábytek odlehčený nebo na míru

Fortelné masivní kusy nábytku po předcích jsou krásné nejen svým vzhledem ale i příběhem, který vyprávějí. Jako majitel malého bytu je ale raději prodejte někomu, kdo má dost místa na to, aby vynikla jejich krása. V pidi bytě by akorát překážely a působily nepatřičně.

Pokud máte malé místnosti, neváhejte investovat do nábytku na míru. I když to nemusí být na první pohled patrné, lehký multifunkční nábytek dokáže nabídnout mnoho úložného prostoru. Vestavěné skříně od podlahy do stropu v hladkém bezúchytkovém provedení jsou prakticky neviditelné. Když ale do nich necháte udělat několik nik, získáte do bytu originální prvek.

A co teprve taková výklopná postel na míru, která přes den slouží jako pracovní stůl? Multifunkčním nábytkem získáte daleko více prostoru a i v garsonce se budete cítit jako v třípokojovém bytě.

Dalším dobrým tipem je odlehčený nábytek na nožičkách. Momentálně je v kurzu, takže výběr pohovek, komod či křesel je opravdu široký. Podlaha, která pod tímto nábytkem vystupuje, opticky zvětšuje prostor.

A v neposlední řadě se nebojte využívat průhledné materiály jako sklo či plasty. Skleněný stůl nebude prostor narušovat stejně tak jako průhledné plastové židle nebo křesílko v obýváku. Pozor ale, průhledné židle u skleněného stolu nebudou vypadat dobře!

S barvami opatrně

Jako milovník sytých, výrazných či elegantně tmavých odstínů musíte přijmout fakt, že malé prostory vyžadují světlé barvy, a nechcete-li žít v ponuré jeskyni, měli byste se známým pravidlem řídit. „Prostoru přejí světlé barvy. Proto až budete přemýšlet, v jakých tónech budou vaše stěny, doporučuji zvolit světlé a pastelové tóny,“ říká Jana Ondrejková, jednatelka Bidli design.

Zářivé a tmavé tóny využijte na textilu a dekoracích. Ty můžete podle ročního období obměňovat a vykouzlíte si pokaždé originální domov bez velké investice. „Po světlých barvách je vhodné sáhnout také při výběru nábytku, podlahy či vzoru na koberci,“ doplňuje dále Ondrejková.

Využijte zrcadlo jako další okno

Se zrcadly zmůžete v malém prostoru doslova zázraky. Využít je můžete mnoha způsoby – na vestavěných skříních, v krásném rámu na stěně místo obrazu a nebojte se ani celozrcadlové stěny, která vám opticky nafoukne pokoj o jeden další. A umístíte-li zrcadla naproti oknu nebo lampě a vaše místnost rázem prosvětlí.

„Zrcadla v malém bytě díky svému odrazu opticky zvětšují a zesvětlují,“ říká Jana Ondrejková.

Zakažte si hromadění

Co naplat, optickými triky byt odlehčíte a zvětšíte, ale úložných prostor budete mít oproti sousedům s 4+1 pořád méně. Proto odborníci doporučují dobré provádět generální úklid častěji.

Minimálně jednou do roka projděte všechny věci a zamyslete se, které opravdu používáte a které skladujete ze zvyku či sentimentu. Nebojte se zbavit věcí, které jste víc než rok nepoužili, uvolníte tím potřebný úložný prostor a vám i bytu se bude lépe dýchat.

27.12.2019 10:25 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist