Tříbarevný rodinný dům s markýzou nad vchodem

Obdélníkový pozemek v Dobřichovicích, na němž stojí tento rodinný dům, je orientovaný delší stranou zhruba v ose sever-jih. Hlavní přístup od komunikace byl tedy navržen na jeho kratší, severní straně. Samotná budova se nachází v blízkosti přístupu z ulice a výhodou je, že na větší, jižní části pozemku může být zahrada. Široký, vydlážděný prostor před hlavním vstupem a sousedící garáží jsou plně funkční, takže se dají využít k parkování vozidel.

2rd_dobrichovice_01-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Viktor Jelínek

Dům je složený ze dvou částí

Při projektování rodinného domu v Dobřichovicích vycházeli architekti Jiří Písek, Jan Seyček a Jan Krauz ze studia Písek Seyček Architekti z požadavků klienta na dispoziční řešení a celkovou estetičnost domu. Zároveň však museli samozřejmě respektovat neměnné skutečnosti, jako jsou tvar a orientace pozemku, jeho návaznost na komunikace a skutečnost, že v této oblasti hrozí někdy povodně.

Navržený dům tvoří dvě hlavní části – hlavní, dvoupodlažní obytná část v podobě velké kostky s vystupujícím rizalitem ukrývajícím schodiště a na ní navazující jednopodlažní garáž. Vznikl tak tvarově zajímavý, a přesto jednoduše působící celek. Obě části se přímo dotýkají a zásluhou několika funkčně architektonických prvků navozují pocit vzájemného průniku.

Řeč barev

Jednotlivé části domu jsou barevně jasně funkčně odděleny. Obytná část vyniká bílou fasádou, zatímco garáž a rizalit ustupují do pozadí v šedém tónu. Hlavní vstup ostře kontrastuje s okolím díky sytě žluté barvě.

Výrazným architektonickým prvkem je přesahující markýza nad vchodem, jež zasahuje přes roh až na východní fasádu, kde přechází do střechy garáže. Všechny tyto tři prvky jsou společně s pergolou nad terasou barevně sjednoceny do určitého kompaktního tvaru, který obepíná hlavní bílý kvádr.

Z pokojů rovnou na terasu

Dům s garáží o zastavěné ploše 179 metrů čtverečních má dvě podlaží. Za vstupními dveřmi se nachází zádveří, odkud lze pokračovat buď do garáže, nebo do chodby obytné části.

Chodba vede k pokoji s koupelnou, který se dá využívat jako hostinský. Chodbou se dá projít kolem technické místnosti, samostatného WC až do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Komfortní je přístup na venkovní terasu, který je možný z obou místností. Ta je krytá pergolou s pevným zastřešením na bocích, v prostřední části se v budoucnu počítá s textilní výplní v mobilním provedení. Z terasy se navíc dá sejít po širokých schodech přímo na zahradu.

Místo okna profilové sklo

Na chodbu v přízemí volně navazuje schodiště vedoucí do druhého podlaží. Okenní výplň u schodiště je ze skleněných tvárnic, tzv. kopilitů, které v místě vytvářejí velice zajímavou světelnou atmosféru a domu dodávají punc modernosti.

Dětský pokoj se po čase rozdělí

V druhém patře se pak nacházejí tři pokoje, šatna, koupelna a samostatné WC, které jsou spojené centrální chodbou. Architekti navrhli dům s velkým množstvím pokojů, protože se snažili vyhovět přání majitelů, aby vytvořili vhodné zázemí pro rozrůstající se rodinu. Jeden z pokojů dokonce počítá s případným budoucím předělením na dva samostatné.

Ložnice v patře byla doplněna balkonem, z něhož je vidět velká část zahrady, takže rodiče odtamtud mají dobrý přehled o dětech a dění v okolí domu.

8.8.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist