Tři hlavní trendy v současných ložnicích: barevnost, personalizace a trvalá udržitelnost

Kvalitní spánek je pro lidské zdraví velice důležitý. Proto bychom si měli místo, kde spíme, vybavit a upravit tak, abychom se tam cítili dobře a aby se nám tam líbilo. „Co je letos v ložnicích trendy a co s tím, až bude v módě něco jiného?“ Na to jsme se zeptali Adély Lokajíčkové, manažerky designérů IKEA Ostrava.

3ph158504-1100x618.jpg Celá galerie 31 Zdroj: IKEA

Jaké barevné ladění by měly mít současné ložnice?
V letošní sezoně podzim/zima je v kurzu moderna: Pestré palety zářivých barev se kombinují s bílou nebo světlým dřevem. Pokud se však obáváte, že vás vzhled interiéru brzy omrzí nebo vyjde z módy, pořiďte si neutrální nábytek v bílé matné či lesklé variantě v kombinaci s břízou, dubem nebo jasanem, a ten doplňte výrazně barevnými akcenty na textiliích, osvětlení, drobnějším nábytku a dekoracích. Když vás toto barevné ladění přestane bavit, velice snadno a s minimální investicí to změníte. Ostatně pomocí textilií můžete vzhled a ladění interiéru měnit tak často, jak se vám zlíbí.

Ve spojení s interiérovým designem se často objevuje pojem personalizace? Co to znamená?
Jedná se o jeden ze současných trendů. Znamená to, že ať už jde o moderní nebo tradiční vyjádření, barevné či neutrální, vše je povoleno. Důležité je si však uvědomit, co máte rádi zrovna vy, bez čeho se v ložnici neobejdete a co vám pomáhá lépe spát. Předem si definujte si funkční zóny v ložnici: Budete chtít v ložnici místo pro své domácí mazlíčky? Chcete v ložnici pracovní koutek, kosmetický či oba dva?

Má být ložnice naopak místem pouze pro klidný odpočinek a spánek bez dalších rušivých elementů? Podle reálného prostoru ložnice je pak možné s těmito údaji naplánovat základní rozmístění nábytku podle ergonomických principů a zároveň si přesně určit barevný koncept.

Trvalá udržitelnost a komfort? Jde to vůbec dohromady?
Udržitelnost je velkým tématem, které se nevyhýbá ani ložnicím. A i tady se dá podpořit šetrné zacházení se zdroji planety, aniž byste se vzdali potřebného komfortu. Používání textilií a koberců obecně pomáhá se zateplením prostoru, není nutné tedy místnost přetápět. Nejvíce tepla uniká okenními rámy a skly, volte tedy na zimu hutnější zatemňovací závěsy. Koberec je hlavně doporučován tam, kde není podlahové vytápění. Nejenže izoluje, ale je i příjemný na dotyk bosou nohou.

I další kroky jsou jednoduché. Volte přírodní nebo recyklované materiály pro váš textil, vyhýbejte se nebezpečným chemikáliím souvisejících se stavebními prvky, údržbou prostoru a praním. Jako vhodný materiál se nabízí bavlna z udržitelných zdrojů. Například už od září 2019 veškerá bavlna používaná ve výrobcích IKEA pochází z udržitelnějších zdrojů. Konkrétně to znamená, že tato bavlna je buď recyklovaná, nebo vypěstovaná způsobem, který vyžaduje na zpracování méně vody, chemických hnojiv a pesticidů.

Ale co když se ani v ložnici neobejdeme bez televize a telefonu?
Je pravdou, že technologie stále postupují kupředu a hrají v našem každodenním životě důležitou roli. V ložnici často používáme laptopy, nabíjíme mobilní telefony, případně sledujeme televizi. Při zařizování nové nebo při rekonstrukci starší ložnice je dobré přemýšlet už i nad tímto aspektem: Jak funkčně a nerušivě vyřešit kabeláž a dostupnost zařízení, aby ovládání a používání bylo co nejpohodlnější. Vhodným řešením jsou noční stolky se skrytě zabudovaným prostorem pro kabely nebo je možné využít také sady na uspořádání kabelů. Pak budou vaše kabely v domácnosti nejen esteticky uklizené z dohledu, ale také bezpečné pro děti a domácí mazlíčky.

A co by v ložnici nemělo nikdy chybět?
Existuje jeden trend pro ložnice, který nezaniká odchodem sezony, a tím je komfort pro všechny smysly. Co se týká zraku, tak kromě příjemných barev nesmíte zapomínat ani na správné osvětlení, nebo naopak na dobré zastínění v noci. Důležitá jsou světla hlavní (pro osvětlení celého prostoru), světla funkční (pro čtení v posteli nebo u skříně pro přehled vnitřních prostor) a také světla náladová pro dotvoření příjemné atmosféry. Při nákupu žárovek je třeba zohlednit typ svítidla. Doporučuji především LED žárovky šetrné k životnímu prostředí s volitelnou teplotou světla (přes den bílé světlo a večer teplé pro lepší usínání).

Pro noční zastínění lze použít zatemňovací závěsy či rolety, případně vnitřní nebo venkovní žaluzie. Existují typy rolet, které je možné dokonce bezdrátově ovládat z postele pomocí mobilní aplikace nebo je předem nastavit tak, aby se vytahovaly nahoru a dolů pomocí časovače.

Dalším důležitým smyslem je sluch. Tzv. bílý šum neboli poslech klidné hudby, šumění větru a moře doporučují odborníci pro správné usínání a celkovou kvalitu spánku. Použité textilie a koberec část zvuků zmírní a utlumí.

Samozřejmě není nad měkké polštáře a nadýchané peřiny, které přímo vybízejí k ulehnutí. Útulné prostředí zajistí materiály příjemné na dotek, jako jsou bavlna, len a lyocell. Existují také přikrývky a polštáře pro zahřátí, nebo naopak ochlazení, záleží jen na vašich preferencích. A dbejte také na ergonomii polštářů. Vhodný polštář si volte podle toho, zda spíte na zádech, na břiše nebo na boku a váš spánek bude zase o něco kvalitnější.

Nezapomeňme ani na čich. Někoho uklidňuje vůně čerstvě vypraného ložního prádla, jiný si zase zapálí svíčku nebo využije aromalampu. V místnosti každý den zdravě větrejte a čerstvý vzduch doplňte vaší oblíbenou relaxační vůní.

A na závěr se zmíním ještě o posledním smyslu, který na první pohled možná s ložnicí nesouvisí, a tím je chuť. I při zařizování ložnice se totiž vyplatí počítat s odkládacím prostorem u postele, protože určitě oceníte, že budete mít sklenici vody nebo třeba oblíbený bylinkový čaj vždycky po ruce.

Děkuji za rozhovor.

 

30.10.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist