Trendy žaluzie z bambusu

Zapomeňte na staré okoukané žaluzie, které září z oken paneláků jako barevné kostky na hraní. Vypusťte z hlavy myšlenku, že kancelářské žaluzie v našich domovech vypadají zajímavě a hezky a raději vyzkoušejte bambus.

120987-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Bambusové žaluzie jsou neobyčejně trendy a vašemu domovu dodají nádech nejen luxusu, ale především přírodní vzhled, který je právě v tom letošním roce módním hitem.

Proč zrovna bambus?
Jednoduše proto, že jde o stále více oblíbenou travinu, která je velmi podobná dřevu. Existuje několik rodů této rostliny a desítky druhů, některé z nich jsou vhodné i pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Bambus má velmi široké použití, první dochované zmínky o výrobě z bambusu pocházejí z dob staré Číny, kdy jej lidé používali především k výrobě zbraní a nástrojů.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Dnes je jeho využití podstatně širší, používá se mimo jiné k výrobě hudebních nástrojů, trendy nábytku i oblečení. Možná je škoda, že u nás jej známe pouze coby materiál na výrobu nábytku nebo zajímavých dekorací, protože své uplatnění najde i ve stavebnictví. Odborníci tvrdí, že se svými vlastnostmi podobá dokonce oceli. V jihovýchodní Asii z něj staví celé domy a nebojí se ani výškových budov. Pravda, v takovém domě bych asi úplně klidné spaní neměla, ale žaluzie z něj si do bytu docela ráda pořídím.

Žaluzie z bambusu budou vašim oknům zcela určitě slušet. K dostání jsou prozatím ve dvou šířích lamel, a to v šíři dva a půl centimetru a pět centimetrů. Ovládají se podobně jako klasické žaluzie pomocí dřevěné tyčky, k jejich úplnému vytažení pak slouží řetízek, samozřejmě, že je možné pořídit i elektrické ovládání, za to si ovšem připlatíte. Možná namítnete, že si můžete rovnou pořídit dřevěné žaluzie, které vám udělají stejnou službu, ale nenechte se mýlit. Zatímco dřevěné žaluzie nebudete moci použít v místnostech, kde je vlhko, nebo ve venkovních prostorách, neboť dřevo zde po určitém čase podlehne vlhkosti zkroucením nebo plísni, bambusové klidně můžete nainstalovat i do koupelny či sauny. Výhodou bambusu je totiž jeho neschopnost přijímat vlhkost. Lamely z bambusu jsou také mnohem slabší, než dřevěné a nepůsobí tak na okně jako nedobytné opevnění. Oceníte mimo jiné i jeho přizpůsobivost, díky snadné úpravě jej lze použít i do atypicky tvarovaných oken.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Budete-li moc toužit po barevné bambusové žaluzii, pak vězte, že i tu si můžete dopřát, ovšem musíte počítat s poněkud vyšší investicí. Barvení bambusu je totiž poměrně složitý a hlavně nákladný proces. Díky jeho schopnosti nepřijímat vlhkost, vzdoruje i klasickým mořidlům. Barví se proto značně nákladně pomocí speciálních laků.

Péče o ně se vyplatí
I když je bambus nenáročný na údržbu, péče o něj se přesto vyplatí. Bambusové žaluzie byste měli pravidelně zbavovat prachu, postačí vám k tomu běžná prachovka, ale použít můžete i mokrý hadr nebo čističe na bázi páry. Občas můžete použít také speciální prostředek, který prodlouží jejich životnost. Jedno je jisté, s bambusovými žaluziemi do vašeho domova vstoupí jedinečnost, originalita a hlavně trendy styl.

Text: Petra Martišková
Foto: bamboo-plant-care.com, articlevolcano.net, doors-sliding.com, romanshadesexpert.com, made-in-china.com

3.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist