Trendy v aranžování: nový pohled na život v přírodě

Trend letošního podzimu Cabin Spirit přináší nový pohled na život v přírodě a znovu objevuje zdánlivě zapomenuté hodnoty. Do moderního životního stylu se tak promítají tradiční prvky a okouzlení přírodou. Základní myšlenkou tohoto trendu je používat „staré“ věci vždy v moderním stylu. Poněkud staromódní věci nebo dekorace z druhé ruky lze velmi dobře kombinovat s novými nebo stylovými.

kytice-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Květinová aranžmá podle podzimního trendu Cabin Spirit jsou velmi precizně zpracována a mají blízko k přírodě. V moderních aranžmá se nově objevují ploché a hranaté tvary Biedermeieru, dále souběžně vázané a symetrické kytice. Novinkou je i využití tradičních technik, třeba vázání do snopu, avšak v moderním pojetí.

Jako základní barva dominuje v kyticích zelená ve všech svých odstínech. Na jejím podkladě rozehrávají rafinovanou hru barevné kombinace odstínů bronzové, hnědé, okrové, červenorůžové a dalších tlumenějších tónů. Pro zvýraznění kontrastu se místy používají tmavočervené či bílé akcenty. Svěžího dojmu dosáhneme kombinací růžové a bílé, neobvykle působí žlutá v kombinaci s růžovou.

Aranžování  – inspirativní superfotogalerie

Letos na podzim přicházejí také znovu do módy ruční práce, jako háčkování, pletení a vyšívání. V aranžování květin se proto setkáme s vplétáním listů do kytice nebo lemováním listů křížkovým stehem. To jsou detaily, které vždy upoutají pozornost. Moderní kytice jsou stylově čisté, pestré a pečlivě uvázané.

Vázy a misky jsou často dřevěné, mohou být ručně i průmyslově vyrobené. Aranžmá v tomto trendu vypadají odolně a robustně, najdeme v nich větvičky svídy, šípky a podzimně zbarvené listí, které nádherně kontrastují s krásou květů tohoto trendu, kterými jsou především růže, jiřinky, chryzantémy, lilie a frézie.

Základní květiny trendu Cabin Spirit:
růže (Rosa), lilie (Lilium), jiřinka (Dahlia), chryzantéma (Chrysanthemum), klokaní tlapky (Anigozanthos), frézie (Freesia)

Doplňkové květiny trendu Cabin Spirit:
měsíček (Calendula), světlice (Carthamus), mečík (Gladiolus), šuškarda (Liatris), svída (Cornus), vrba (Salix), aspidistra (Aspidistra), hortenzie (Hydrangea)

Domovinou v našich domovech zatím poněkud neobvyklé rostliny Anigozanthos (klokaní tlapky)jsou stepi pouštního charakteru v jihozápadní Austrálii. Možná ji znáte spíše jako pokojovou rostlinu. S podivuhodnými květy této osobité krásky, se v posledních letech můžeme často setkat i v aranžmá. Neobvyklý tvar ochmýřených květů dal rostlině i její lidový název, klokaní tlapky. Pro vyjádření poselství podzimního trendu Cabin Spirit jsou okrové, červenohnědé a tmavě červené květy této rostliny jako stvořené. Vytvářejí totiž výrazné kontrasty s různými odstíny zelené používanými v tomto trendu.

Anigozanthos pochází z velmi suchého prostředí a je od přírody vybavený pro přežití dlouhého vegetačního období. Proto dlouho vydrží ve váze a je přímo ideální k řezu. Anigozanthos je příbuzný travin. Květy této rostliny mají nektar ukrytý hluboko v úzkých trubkovitých květech. Opylují je většinou kolibříci, kteří svými dlouhými zobáky na dno květů dosáhnou.

Jen málo květin se může pochlubit tak rozmanitými tvary jako nové odrůdy jiřinek (Dahlia). Dahlia pochází z Mexika a její moderní odrůdy jsou vrcholem šlechtitelského umění – jen zřídkakdy mají květiny tak dokonale geometricky pravidelný tvar květu. Jiřinky se dodávají v mnoha různých barvách a odstínech. Barva často „září“ zevnitř květu a při různém náklonu se může i měnit. Letos na podzim se budou nejvíce používat nachové, bledě oranžové a růžové květy. Květy jiřinek vytvářejí dokonalé kombinace s růžemi v těsně uvázaných, často zploštělých vazbách biedermeieru. Jiřinky jsou natolik odolné, že dokáží přežít i kratší období bez vody. Proto se často používají do korsáží, na alegorických vozech v arnevalových i jiných průvodech a při květinových přehlídkách.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Tradičně se vůně květů frézie (Freesia) popisuje jako příjemná, sladká a ne příliš těžká. Půvabná rostlina, původem z Kapska v Jižní Africe, vykvétá 8 až 14 květy na elegantně zahnutém stvolu. Moderní odrůdy se vyznačují velkými, vzpřímenými, nálevkovitými květy, které se doširoka rozevírají. Mnoho z nich má květy jedné barvy: žluté, bílé, nachové, růžové, oranžové, krémové nebo modré. Všechny se výborně hodí k řezu a jsou mnohem odolnější, než by se podle jejich křehkého vzhledu mohlo zdát.

Frézie jsou oblíbené nejen pro svoji jemnou, příjemnou vůni. Je dobře známo, že mají dlouhou životnost ve váze. U květinářů si získaly oblibu svým zvláštním tvarem. Barvy nejčastěji používané v podzimním trendu pro rok 2004 jsou bílá, okrová a růžová. Moderní vyšlechtěné odrůdy této rostliny se na trh dodávají po celý rok.

Za tradiční květinu podzimu lze bezpochyby považovat chryzantému. V Číně a Japonsku, původní domovině chryzantém se po staletí traduje o této květině mnoho legend. V Číně byla chryzantéma vždy symbolem věčného mládí. Podle pověsti existovala kouzelná bylina, která rostla pouze na Ostrově vážek, v místě, kde ji mohli nalézt pouze mladí lidé. Tam chryzantému objevila výprava mladých odvážlivců, kteří se na ostrov vydali přes rozbouřené moře. Podle japonské legendy pochází zlatá chryzantéma z božského náhrdelníku. Po deset století byla symbolem japonských císařů chryzantéma se šestnácti okvětními plátky a červený kruh na současné japonské státní vlajce je údajně květ chryzantémy bez okvětních lístků.

Typickou vlastností chryzantémy je, že kvete pouze za krátkých dní, tedy na podzim. Chryzantémy jsou ale na trhu k dostání jako řezané květiny celoročně. Je to tím, že dnešní pěstitelé používají celou řadu triků, jak přírodu obelstít. V jiných ročních obdobích uměle řídí střídání světla a tmy tak, aby si rostliny „myslely“, že je podzim. Chryzantéma se právem těší značné oblibě, nejen pro svoji krásu, ale i odolnost a dlouhou životnost ve váze. Květiny se na trh dodávají v nepřeberné paletě barev a odstínů. Letošní podzimní květinový trend s názvem Cabin Spirit vyzdvihuje ale především zelenou, okrovou a červenou.

V letošním podzimním trendu Cabin Spirit se používají plnokvěté růže v podobných odstínech, kterými na podzim příroda zbarvuje padající listí. Vážou se těsně do symetrického Biedermeieru v tlumených, často vybledlých odstínech nachové, oranžové a růžové. V ryze přírodních kyticích se někdy používají i jemné, drobné mnohokvěté růže.

V posledních letech získaly lilie (Lilium) značnou oblibu. Šlechtitelé se neustále snaží přicházet s odrůdami nových vlastností, tvarů a barev. Zvýšil se počet květů na stonku a jejich velikost je vskutku impozantní. Lilie mohou být společně s dalšími květinami podle podzimního trendu Cabin Spirit po skupinách aranžovány do biedermeierovských kytic. Tak nejlépe vyniknou tvary a barvy všech použitých květů. V některých aranžmá jsou vznešené lilie na dlouhých stoncích volně vložené do vázy, vystlané tmavozelenými listy aspidistry (Aspidistra), jindy svými velkými vonnými květy zdobí mělkou dřevěnou misku. Převládají okrové, světle růžové a bílé lilie s růžovým nádechem.

Lilie byly vždy vysoce ceněné. Peršané je obdivovali jako symbol čistoty. Antičtí umělci je vyobrazovali na předmětech denní potřeby jako symbol plodnosti a čistoty. Čínští básníci tyto majestátní květiny opěvovali a věřili, že očišťují tělo a mohou ulevit od celé řady nemocí. Květy a poupata některých odrůd jsou chutné a výživné, kořeny se využívají v lékařství.

20.9.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist