Trendy pro udržitelné domy roku 2017 aneb Nechte se rozmazlovat

Co v letošním roce zacloumá světem udržitelného stavitelství? Bude řeč o nových technologiích i návratu k přírodě. Heslem je méně odpadu a více zábavy. Nic není nemožné, záleží na vynalézavosti, ale i financích. Jak se zařídit, aby se vám bydlelo nejen pohodlně, ale aby vás vaše obydlí rozmazlovalo?

obr.12_mj3553_02-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Quick-Step / Unilin

Automatizace domácnosti

Inteligentní domy se pomalu ale jistě začínají stávat normou domácnosti. Kdo by nechtěl ucítit vůni čerstvě připravené kávy, jen co otevře domovní dveře? S dnešními technologiemi není téměř nic, co by nebylo možné ovládat dálkově. Není žádný důvod, proč by se tyto technologie neměly stát trendem i v udržitelných domech. Vždyť mít chytře řízený dům je zároveň úsporné!

A tak i v oblasti šetrných domů je pro letošní rok očekáván boom právě zde. Bude záležet už jen na peněžence majitele, co všechno si pořídí. Zda to bude automatizace topení, ventilace, oken, osvětlení, filtrace vody, systémů pro využití obnovitelných zdrojů energie či třeba i spotřebičů, které mohou využívat wifi jak pro ovládání, tak pro monitoring.

Součástí chytré domácnosti by samozřejmě mělo být i efektivní využití prostoru a denního světla.

Barva zeleně

Každý rok specialisté z Panton Color Institutu volí barvu roku a pro rok 2017 je to barva zeleně. Barva zeleně vyjadřuje naději a spojení s přírodou. Pro klidné chvilky v domě není nic lepšího než mít přírodu na paměti již při stavbě.

Přírodní odstíny lze výborně kombinovat nejen díky barevnosti, ale lze skloubit i různé textury a vzory. Zelenou lze efektivně uplatnit i v kanceláři. Ptáte se proč? Je dokázáno, že vede ke zvýšení produktivity.

Exteriér v interiéru

Začlenění venkovních, hlavně pak přírodních, prvků do interiéru není novinkou. Pro letošní rok by však mělo dojít k posunutí o úroveň výš. A co to přesně znamená?

Profesionálové z oblasti designu do vnitřních prostor doporučují zakomponovat původně zahradní proutěný, ratanový či bambusový nábytek, konferenční stolky z kamene, korkové podlahy (korek slouží i jako absorbátor toxinů), terakotové zdi a podobně.

Trendy bude nábytek s ostrými hranami, přírodními povrchovými úpravami i organickými vzory. Konstrukční prvky dále doplní živé rostliny, jako jsou olivovníky, aloe vera či břečťan.

Zdravé domy

Vzhledem k tomu, kolik času doma trávíme, by měl být domov bez škodlivých látek naší prioritou. Podle Centra pro kontrolu nemocí by tak mělo být naše rodinné sídlo umístěno, navrženo, rekonstruováno a udržováno tak, aby podporovalo zdraví.

To znamená například nepoužívat olověné barvy, vést kouř mimo interiér, otestovat lokalitu na přítomnost radioaktivních prvků, používat materiály s nízkým nebo dokonce nulovým obsahem těkavých organických sloučenin…

Recyklované materiály

Méně odpadu, více zábavy – to je heslo každého udržitelného domu i v roce 2017. Opětovné využití kovových či dřevěných předmětů „s duší“ nejenže pomáhá životnímu prostředí, ale i utvoří místnost s osobitým charakterem.

Každý takový předmět má svůj vlastní příběh. Už jste si zkusili vypít čaj a přečíst knížku u konferenčního stolku vyrobeného ze starého kovového kufru? Napadá vás, jaká místa kufr a jeho majitel navštívil? Věřte, že to má své kouzlo.

A pokud zrovna žádným takovým předmětem nedisponujete, rádoby nepotřebných předmětů jsou plné bleší trhy, starožitnictví i zastavárny.

Konec golfových trávníků

Trendem letošního roku je také odklon od nepřirozených, často chemicky udržovaných trávníků a návrat k rigidní krajině plné původních bylin a dřevin. Tato krajina navíc šetří vodu, nevyžaduje umělá hnojiva ani pesticidy a pomáhá podporovat místní faunu.

Montované domy

Montované domy zažívají svůj zasloužený comeback. Většina dnešních „skládaček“ je stylová a šetrná k přírodě. Nemusí být řeč pouze o použitých materiálech, šetrné je i to, že mohou být často postaveny bez nutnosti betonování velkých základových desek.

Dřívější nedůvěra způsobená nízkou cenou na úkor kvality je pryč. Výhodou těchto domů je i jejich mobilita.

Text: Gabriela Povýšilová

22.3.2017 5:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist