Trendy koupelny jsou decentní

Moderní koupelny se nijak zvlášť neliší od trendů, které ovládly svět bydlení. V kurzu jsou přírodní barvy, minimalismus, kvalitní materiály a květiny. Barev se nevzdávají, ty se ale objevují na doplňcích, zařizovacích předmětech v úloze „koření“. Kdo vaří, ví, že koření a správné dochucení je ve výsledku nejdůležitější.

tilemountain_6613287_olympuscappuccinoglosswalltil-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Tile Mountain

Přírodní a přirozené je luxusní

Sledujete-li trendy, víte, že koupelny ovládl vzhled přírodních materiálů jako dřevo, kámen nebo třeba pohledový beton. Jelikož zmíněné materiály nepatří mezi nejlevnější, velmi často se využívají „náhražkové materiály“, jimiž lze dosáhnout žádaného efektu: velkoformátová keramika s povrchem připomínajícím dřevo či přírodní kámen může být rozumnou volbou pro každého, kdo hledá výhodný poměr cena/výkon.

Navíc – navzdory tomu, že třeba dřevo na podlaze v koupelně dodá této místnosti punc exkluzivity a luxusu – je keramická dlažba bezesporu praktičtější a méně náročná na údržbu.

Baterie jsou zásadním detailem. Nešetřete na nich

V designu vodovodních a sprchových armatur rovněž převládá minimalismus. Druhým významným trendovým prvkem je narůstající popularita retro designu, ale pouze v  harmonii s celkovým pojetím koupelny.

U těchto praktických koupelnových pomocníků se důraz klade na kvalitu provedení. Kromě tradičních materiálů, jako je chrom, se o slovo hlásí i matné povrchy, různé typy broušeného kovu – ocel, nikl či mosaz. V případě zmíněného retro řešení pak taky v kombinaci s keramikou.

Barvy pro současnost i budoucnost

Už jsme si řekli, že současné trendy spíš než barvy upřednostňují přírodní povrchy s jejich nepravidelnostmi a nedokonalostmi. Jaký je výhled do příštích sezon?

Žádné velké změny nečekejte, koupelnu i nadále ovládnou přirozené barevné tóny – hnědá, béžová, šedá, bílá a zelená. Zelená ale nemá být dominantní barvou, spíše doplňkovou – ideálně v podobě rostlin, které se v koupelnách objevují státe častěji. Díky stoupající popularitě druhů, kterým koupelna vysloveně svědčí (stálezelené mechy, pepřinec, „domácí štěstí“, ledviník apod.), se tento typ dotvoření interiéru stává dostupnějším a jednodušším.

Zbývající – a dominantní – trendy barvy by měly být vyjádřeny v površích stěn či podlah. Černá vytváří spíše pozadí, používá se jako doplňková, neutrální barva, která by neměla být v kontrastu s ostatními.

Designový prvek

V žádné koupelně nesmí chybět nějaký výrazný designový prvek. Může jí být koupelnový nábytek, textil nebo koupelnový radiátor.

Trendy v koupelnové architektuře vyzdvihují barevnou sladěnost interiéru i hru s decentními kontrasty. Promyšlený výběr obkladů a zařizovacích předmětů vždy vdechne koupelně osobitý výraz, kolik z nás ale při plánování pamatuje i na tak výrazný solitér, jako je koupelnový radiátor? Přitom právě vhodně zvolený designový radiátor se často stává samotným srdcem koupelny.

3.9.2019 10:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist