Trendy barevné kombinace do kuchyně

Kompozice, které spolu harmonizují, vytváří vždy nakonec jeden barevný pozitivní dojem. Kombinací barev interiérového nábytku a použitých materiálů na podlahy, kuchyňská dvířka, zástěny či stěny, bude prostorový dojem zcela individuální.

129471-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv redakce

V kuchyni se používají barvy, které zpravidla podněcují lepší apetit. Při výběru barvy musíme přihlížet na tři důležité aspekty a to jsou charakter místnosti – tedy zda se jedná o místnost, která slouží k odpočinku, nebo naopak slouží ke zvýšené aktivitě, což se převážně od kuchyně očekává.

Dalším důležitým bodem je světelná propustnost barvy. To znamená, zda danou místnost osvětluje i denní světlo, nebo naopak je orientována na tmavou, západní anebo severní stranu, kde dopadnou sluneční paprsky jen zřídka kdy.  Třetím důležitým kritériem při výběru barvy  pro vaši kuchyň je to, jakou velikostí místnosti disponujeme a jaká je tam výška od podlahy ke stropu.

Obecným, nepsaným pravidlem je, že v malých interiérech bychom se měli vyhýbat tmavým a sytým kombinacím, kterými docílíme optické zmenšení místnosti. Důležitou roli hraje i poměr plochy a výšky místnosti. Nesprávné rozložení a nevhodná volba barev může totiž přinést negativní výsledky.

Odstíny přírodního dřeva vytváří teplý a útulný prostor tradiční kuchyně, působí decentně a elegantně. Nabízí  se velký výběr odstínů, od světlého buku, přes načervenalé druhy, až k tmavým odstínům. Metalické kombinace s přírodními odstíny jsou vhodnou volbou pro svou nadčasovost, hodí se do rustikálních i moderních kuchyní. Na kuchyňské skříňky je dřevo, ale například i sklo, či umělé materiály ideálním základovým konceptem, ale péče o ně je v každém případě náročnější především u přírodních textur. Kombinace kuchyňských barev nabízejí nejvíce kreativity především v kombinaci  barevných stěn, pracovní desky a dekoru dvířek.

Velká fotogalerie kuchyní IKEA

Jemně vypadá například třešeň a lakovaný povrch v mandlovém odstínu či v odstínu slonové kosti. Nelze však kombinovat cokoliv, musíte vybírat s citem.  Decentní a přesto neotřelou kombinací je například třešňové dřevo nebo mahagon a červená barva. V současnosti jsou aktuální výrazné exotické dýhy s různou povrchovou úpravou, které se často kombinují s dalšími materiály.

 

Lucie Sýkorová

Foto: freshome.com

14.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist