Trend moderní domácnosti: Zahrada na stěnu

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

obr.5_gardners_cultiwall-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Gardens zahradní architektura

Bez krásných pokojových květin se neobejde žádný interiér. Zelené rostliny si však nemusíte sázet jen do květináčů, které pak postavíte na zem nebo poličky. Vyzkoušejte zajímavější varianty, jakou jsou obrazy z rostlin, magnetické květináče nebo vertikální zahrady.

Osázejte si obrazy z rostlin

Jedná se o originální doplněk každého interiéru, který vám připraví odborník na zakázku nebo si ho můžete osázet sami. Stačí, když si opatříte nosný díl, který vyplníte substrátem. Nejlepší je přírodní lehký substrát, který dobře udržuje rostliny ve vlhku. Výborně totiž saje vodu a rostliny nemusíte tak často zalévat.

Substrát drží v obrazu pomocí textilie nebo drátěné sítě. Modul je po stranách překryt boky rámu. Ten si můžete vybrat podle toho, jaký se hodí do vašeho interiéru či prostě jaký se vám líbí. Většinou se vyrábí v dekoru dřeva, černé nebo bílé barvě. Nejoblíbenější je asi ten bílý, protože v něm zelené květiny krásně vyniknou. Horní část obrazu je nahoře otevřená, abyste ho mohli pohodlně zalévat. Na spodní straně je výpustný ventil, který vám umožní vypustit vodu, pokud je obraz přelitý.

Rozmanitost magnetických květináčů

Chcete ušetřit místo? Řešením nejsou jen poličky, ale třeba i různobarevné magnetické květináče. Využijete je všude, kde máte nebo kam můžete připevnit kovovou plochu. Potom potřebujete už jen magnetickou podložku s květináčem, do kterého můžete podle své fantazie zasázet bylinky nebo oblíbené květiny. Ale jejich funkce tím rozhodně není omezená. Využijete je třeba i v kuchyni na vařečky a naběračky nebo v dětském pokoji do nich můžete dát rozházené pastelky nebo tužky. Hodí se i do koupelny na zubní kartáčky nebo hřebeny.

Originální vertikální zahrady

Přinášejí vám potěšení po celý rok. Jedná se totiž o speciální instalace živých rostlin na stěnu. Jsou sázeny s konkrétním výtvarným záměrem a s jejich pomocí se má dosáhnout určité plastičnosti obrazu. Dokonce mohou být tvarovány podle dispozic interiéru. Nemusí být tedy pouze obdélníkové a přes celou stěnu, ale můžete je umístit třeba až u stropu. Výsledek je pak samozřejmě velice atraktivní.

Bohužel jejich údržba je poměrně náročná. Nespočívá totiž jen v zalévání. Vlhkost zajišťuje závlahový systém, do něhož je doplňována voda buď manuálně, nebo automaticky. Rostliny je nutné také pravidelně prostřihávat. Kontrolovat se musí také výskyt škůdců a choroby rostlin, které je třeba už v zárodku začít léčit. Nejlepším řešením je proto využití specializovaných služeb různých zahradnických „servisů“.

Text: Ivana Kukalová

7.11.2016 10:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist