Co je třeba vědět před nákupem barové stoličky

Barové stoličky se staly všudypřítomné – a to z dobrého důvodu. Většinou umožňují rodinným příslušníkům a přátelům, aby se k nám přidali v kuchyni. Děti na barových stoličkách u kuchyňského pultu nám pomáhají s kuchyňskými pracemi. Přátelé mohou sedět na stejných stoličkách a bavit se s námi při vaření. Ale než si koupíte barovou stoličku, měli byste se řídit některými parametry, jako jsou například materiál, výška nebo styl.

3essential-home_turn-your-bar-edgy-_-minimal-white-kitchen-on-summer-hotel-holiday-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Essential Home

Jak vysoká by měla být barová stolička?

„Barová stolička“ je zastřešující pojem, neboť kromě vysokých židliček k baru, se toto označení používá také pro stoličky ke kuchyňskému pultu, který má jen o něco málo větší výšku než běžný stůl.

„Pultové“ stoličky jsou navrženy tak, aby se tedy daly použít u kuchyňského pultu nebo při nedostatku místa i u jídelního stolu. Takže jejich výška je různá. Většinou se pohybuje od 45 do 90 centimetrů.

Předtím, než se vydáte na nákup barové stoličky, je tedy potřeba změřit pult, k němuž ji chcete přisunout. Ideálním řešení je typ s nastavitelnou výškou. Můžete si ji tedy přizpůsobit podle potřeby a využít ji jak u baru, tak i u kuchyňského pultu nebo při větším počtu hostů i u jídelního stolu.

Oblíbené jsou ty otočné

Velmi populární jsou barové stoličky, na nichž se můžete otáčet. Výhodou je nejen to, že se na nich můžete směrem, kterým zrovna potřebujete, ale nemusíte je odsouvat od baru, abyste se na ně mohli posadit a pak se třeba z nepohodlné vzdálenosti natahovat pro jídlo a pití.

Jaký vybrat materiál?

Trendy je broušená nerezová ocel, která se hodí do většiny interiérů. Nejčastěji se však setkáte s kombinací několika různých materiálů, jako je dřevo, kov a samozřejmě textilie, kůže, ratan nebo dokonce kožešina. Kombinování různých materiálů mají v oblibě nejen výrobci barových stoliček, ale i interiéroví designéři, protože prostor pak působí útulněji, než když v něm převládá jen jeden materiál, zvláště je-li jím studený kov.

Krása kontra bezpečnost

Vzhled barové stoličky samozřejmě závisí na vašem vkusu a na ostatním vybavení v místnosti. Při nákupu byste však neměli zapomínat na nezbytný komfort a bezpečnost při sezení. Stoličky bez opěradel a područek působí zvláště v minimalisticky zařízeném interiéru fantasticky a navíc se dají snadno zasunout pod bar či pult, takže nezabírají zbytečně místo. Když si na nich ale budete chtít déle posedět třeba při snídani či při popíjení vína, asi přece jen zatoužíte po určitém komfortu. A ten vám zajistí minimálně opěrka na záda, ideálně i s područkami. Navíc nejen u dětí hrozí, že se nečekaně zakloní. Když se to stane na stoličce bez opěrek, pravděpodobně bude následovat pád. Ostatně děti mají barové židličky velmi rády, zvláště ty otočné, ale i tady je důležité dbát na jejich bezpečnost a raději je při sezení zvláště na těch vyšších typech stoliček pečlivě hlídat.

A co ještě zvýší komfort při sezení na vysoké barové stoličce? Samozřejmě opěrka pro nohy. Klátit nohama ve vzduchu prostě už většina dospělých nedokáže a o zem se nohy v tomto případě opřít nedají.

5.11.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist